100% Kraków

Logotyp Krakowskich Reminiscencji Teatralnych
Logotyp Krakowskich Reminiscencji Teatralnych

Światy równoległe to tegoroczny temat przewodni Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Ujęte w programie festiwalu wydarzenia odnoszą się przede wszystkim do różnych poziomów rzeczywistości społecznej, eksplorując zarówno odległe obszary geograficzne, jak i najbliższą przestrzeń.

Z obszernego programu festiwalowego wybraliśmy dla Was wydarzenia, które dotyczą różnych wymiarów przestrzeni oraz różnych rodzajów naszej aktywności w niej. Poznacie przestrzeń m.in. upolitycznioną, ogarniętą rewolucją, poddaną statystycznej analizie, czekającą na odkrycie.

100% Kraków (Rimini Protokoll)
Na podstawie danych statystycznych zaprezentowany zostanie oficjalny obraz społeczeństwa Krakowa, ale jednocześnie – dzięki zaangażowaniu jego reprezentantów – ukazany zostanie subiektywny wizerunek miasta. W spektaklu uczestniczy stu Krakowian, a każdy z nich jest reprezentantem konkretnej grupy mieszkańców miasta. Scenariusz spektaklu tworzony jest w dynamicznym procesie, dając w efekcie złożony obraz – Krakowa znanego i nieznanego zarazem.

#stalker (Aśka Grochulska, Tomasz Węgorzewski)
Autorska, interdyscyplinarna akcja miejska z zakresu sztuk wizualnych i performatywnych oraz etnografii miejskiej, bazująca na aktywności określanej jako „stalking” („podchody” lub „skradanie się”). W ramach projektu w przestrzeni Krakowa działają przeszkoleni, anonimowi stalkerzy – „agenci rzeczywistości”, którzy obserwują miasto i jego mieszkańców i kolekcjonują podpatrzone obrazy codzienności. Widzowie zaproszeni zostaną do uczestnictwa w spektaklu multimedialnym, którego scenariusz powstaje w oparciu o konstelację zebranych przez stalkerów dokumentów i wrażeń z miesięcznego działania w przestrzeni miasta.

Artistic City Trips (Anka Herbut oraz artyści z Polski, Włoch i Niemiec)
Artystyczne spacery po Krakowie i Nowym Sączu (trasy dostępne będą również w formie audio-przewodników do samodzielnego wykorzystania). „Przewodnicy” stworzą alternatywne mapy, dla których źródłem inspiracji i pożywką wyobraźni jest miasto. Słowo „trip” niesie ze sobą mocne zabarwienie psychodeliczne. Wsłuchując się w przygotowane przez RMNSC. „tripy” należy całkowicie poddać się ich działaniu. Warto zabłądzić. Podryfować. Pójść za słuchem.

Debata 100% Kraków (prowadzenie: Jan Sowa, uczestnicy: Joanna Erbel, Przemysław Pluciński)
We współczesnych miastach czasem niepotrzebne są prawdziwe mury, ponieważ ich mieszkańcy oddzieleni są od siebie niewidzialnymi zasiekami. Wobec fizycznej granicy łatwo można zająć określone stanowisko. Jakie zaś emocje budzą te symboliczne granice? Klasy społeczne to temat nadal aktualny i być może zbyt rzadko poruszany w debatach o mieście. Coraz częstsze wybuchy miejskiej solidarności (ruch Occupy, ostatnie wydarzenia w Stambule) pokazują, że możliwy jest sojusz. Co sprawia, że jest on możliwy i jaka jest jego trwałość?

Informacje na temat opisanych oraz pozostałych wydarzeń festiwalowych znajdują się na stronie internetowej festiwalu.

Redakcja (na podstawie materiałów prasowych Stowarzyszenia Rotunda)