Akcja-Kreacja 2010 – finał

Logo imprezy „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo 2010”
Logo imprezy „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo 2010”

26 lutego 2011 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się ogólnopolski finał imprezy Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo 2010, czyli spotkanie z najbardziej interesującymi młodymi pracowniami architektonicznymi z całej Polski. Podczas finału będzie można przyjrzeć się, jak wygląda ich praca nad projektem i posłuchać, czym jest dla nich architektura, a pod koniec dnia wziąć udział w wyborze najlepszego projektu Akcji. 

Uczestnicy finałowego konkursu to architekci z siedmiu polskich miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia – zwycięzcy lokalnych eliminacji Akcji-Kreacji.
Będą to:
Tabanda / Gdańsk
Modero Architekci / Katowice
NArchitekTURA / Kraków
Libido Architects / Łódź
mode:lina / Poznań
Grupa Projektowa +48/ Warszawa
KameleonLab / Wrocław

Temat projektu, nad którym będą pracować architekci, zostanie zaprezentowany podczas otwarcia imprezy. Już dziś możemy jednak ujawnić, że jedno z pytań, jakie postawi organizator przed architektami, dotyczyć będzie ich stosunku do ekologii.

Program
10.00 – start – prezentacja tematu, początek projektowania
15.30 – manifesty – prezentacje uczestników
17.30 – wykład – Daniel Dendra (anOtherArchitect) – Walk This Way
19.00 – prezentacje projektów
20.00 – finał – głosowanie / ogłoszenie wyników / wręczenie nagród

Gościem finału będzie Daniel Dendra – szef biura anOtherArchitect, współtwórca platformy OpenSimSim.net, architekt i teoretyk architektury.

Daniel Dendra jest założycielem pracowni anOtherArchitect – multidyscyplinarnej platformy projektowej ukierunkowanej na badania strategii zrównoważonego rozwoju, powiązań pomiędzy sieciami wirtualnymi a materialną stroną architektury oraz procesów urbanistycznych. W swoich działaniach anOtherArchitect łączy pracę architektów, artystów, projektantów mody, architektów krajobrazu, ekologów i inżynierów. W 2008 roku pracownia była nominowana do międzynarodowej nagrody im. Iakova Chernikhova. Prace anOtherArchitect były prezentowane między innymi podczas Royal Academy Summer Show 2008 w Londynie, International Model Festival w Budapeszcie, Parametric Prototypes: New Computational Paradigms in Architecture w Xi'an (Chiny, 2009), 20+ w Kairze i podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2010 roku.
Przed założeniem anOtherArchitect Daniel Dendra pracował dla wielu biur architektonicznych w Londynie, Moskwie, Düsseldorfie i Rotterdamie, między innymi dla AMO Rema Koolhaasa i Zaha Hadid Architects. Był zaangażowany w projekty o różnej skali – od planów regionalnych (Hollocore, AMO, 2002) i urbanistycznych, przez projekty architektoniczne, po projektowanie wystaw (Spymaker, Londyn, Indianapolis 2006) i niewielkich instalacji (Urban Nebula, Londyn 2007). Od 2007 roku Dendra prowadzi pracownię i wykłada w Instytucie Architektury w Dessau, a od 2010 roku wspólnie z Thomasem Auerem prowadzi pracownię GREENlab na Ecole Spéciale d'Architecture w Paryżu. W 2008 roku Dendra był kuratorem festiwalu młodych architektów CANactions w Kijowie.

Organizatorzy
Portal Sztuka-Architektury.pl i Muzeum Architektury we Wrocławiu

www.projektowanienazywo.pl
www.ma.wroc.pl

Materiały prasowe portalu Sztuka-Architektury.pl i Muzeum Architektury we Wrocławiu