Architekci (i) artyści

Bartosz Haduch, „Herzog & de Meuron. Architekci (i) artyści”, Kraków 2013
Bartosz Haduch, „Herzog & de Meuron. Architekci (i) artyści”, Kraków 2013

Książka Herzog & de Meuron. Architekci (i) artyści jest próbą podsumowania i rozwinięcia wieloletniego zainteresowania autora prezentowaną tematyką oraz związanych z nią publikacji. Duży wpływ na jej ostateczny kształt miały liczne wyjazdy studialne dające możliwość bezpośredniego kontaktu i głębszego, osobistego doświadczenia przestrzeni wielu opisywanych realizacji.

Bogata i różnorodna twórczość pracowni Herzog & de Meuron jest unikalnym przykładem olbrzymiego potencjału łączenia współczesnej architektury i sztuki. Nie chodzi tu jednak o tradycyjny schemat dzieła i neutralnego tła. Działania zakorzenione w doświadczeniach artystycznych Jacquesa Herzoga dają efekty wykraczające poza standardowe rozumienie obu dziedzin. Liczne próby współpracy H&deM z artystami (m.in. Joseph Beuys, Rémy Zaugg, Thomas Ruff, Ai Weiwei, Olafur Eliasson i Anish Kapoor) poszerzają granice sztuki i architektury, stanowiąc czasem prekursorskie rozwiązania, kontynuowane i rozwijane później w szerszej skali.

Twórczość Herzoga i de Meurona można traktować jako swoisty barometr współczesności, ukazujący, interpretujący, bądź wyprzedzający i stymulujący pewne tendencje w architekturze. Architekci raczej ustanawiają nowe trendy niż podporządkowują się już istniejącym.

Prezentowana publikacja jest próbą podsumowania i usystematyzowania relacji H&deM ze światem sztuki. Jest też zwieńczeniem kilkuletnich badań autora, bazujących na dokumentowaniu, śledzeniu i udowadnianiu licznych związków wybranych projektów Herzoga i de Meurona z konkretnymi działaniami artystycznymi. Praca może być również pretekstem do głębszej refleksji nad kondycją współczesnej sztuki i architektury oraz potencjalnymi kierunkami dalszego rozwoju obu dziedzin.

Informacje o autorze

Bartosz Haduch – architekt, nauczyciel akademicki, publicysta, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów architektonicznych, autor licznych publikacji (m.in. w Mark, Domus, Architektura & Biznes) oraz książek (architectourism 01 Hiszpania i Herzog & de Meuron. Architekci (i) artyści). Po studiach i praktyce zawodowej w Holandii, Hiszpanii i Austrii rozpoczął działalność projektową w Krakowie. Od 2007 roku prowadzi grupę NArchitekTURA, łączącą działania z zakresu urbanistyki, architektury, projektowania krajobrazu, designu i grafiki. NArchitekTURA w 2010 roku została uznana przez magazyn Wallpaper* za jedną z trzydziestu najciekawszych młodych pracowni na świecie. Bartosz Haduch w 2012 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Informacje o publikacji


Bartosz Haduch, Herzog & de Meuron. Architekci (i) artyści, Kraków 2013
Wydawnictwo: NArchitekTURA
Projekt graficzny: Michał Sapeta, Bartosz Haduch
Wymiary: 220x220 mm
Liczba stron: 300 (346 kolorowych ilustracji)
Oprawa: miękka, ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-937030-0-5

Zamówienia można składać pod adresem info@narchitektura.pl.

Materiały prasowe wydawnictwa NarchitekTURA.

www.narchitektura.pl