Architektura jako język

Grand Canal Theatre, Dublin, autorzy: Studio Daniel Libeskind, 2010 © Ros Kavanagh
Grand Canal Theatre, Dublin, autorzy: Studio Daniel Libeskind, 2010 © Ros Kavanagh

Wystawa zatytułowana Architektura jako język. Daniel Libeskind organizowana we wrocławskim Muzeum Architektury, prezentuje fotografie, projekty i rysunki Daniela Libeskinda – nie tylko światowej sławy architekta i urbanisty, ale także twórcy scenografii teatralnych. 

Daniel Libeskind urodził się w 1946 roku w Łodzi. Ukończył studia muzyczne w Izraelu i Nowym Jorku. Porzucił jednak grę na fortepianie i poświęcił się architekturze. W 1970 roku uzyskał dyplom Cooper Union for the Advancement of Science and Art, ukończył również podyplomowe studia z zakresu historii i teorii architektury w School of Comparative Studies na uniwersytecie w Essex w Anglii.
Jedną z pierwszych realizacji Libeskinda jest Muzeum Żydowskie w Berlinie, wzniesione według jego zwycięskiego projektu (konkurs odbył się w 1988 roku), otwarte dla publiczności w 2001 roku. Wśród licznych zrealizowanych projektów znajdują się także takie obiekty, jak m.in. Imperial War Museum North w Manchesterze w Anglii (1997–2001), Centrum handlowo-rekreacyjne Westside w Bernie w Szwajcarii (2000–2008), pomnik Memoria e Luce w Padwie we Włoszech poświęcony ofiarom ataków na Nowy Jork 11 września (2004–2005), czy MGM Mirage CityCenter w Las Vegas w USA (2009).

Wiele kolejnych projektów Libeskinda jest obecnie w trakcie realizacji. Pośród nich znajduje się m.in. Muzeum Historii Wojskowości w Dreźnie w Niemczech, a także apartamentowiec Złota 44 w Warszawie. W roku 2003 Libeskind wygrał konkurs na zagospodarowanie terenu po zniszczonych zabudowaniach World Trade Center w Nowym Jorku – jego projekt Fundamenty pamięci również jest w trakcie realizacji.

Daniel Libeskind wykładał na wielu uniwersytetach na całym świecie, m.in. w katedrze Franka O. Gehry’ego na uniwersytecie w Toronto, katedrze Paula Creta na Uniwersytecie Pensylwanii, katedrze Louisa Kahna na Uniwersytecie Yale, a także w Staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe w Niemczech. Libeskind otrzymał doktoraty honoris causa wielu uczelni w Europie i na świecie. Libeskind jest laureatem licznych nagród, w tym tak prestiżowej jak Hiroshima Art Prize, którą otrzymał jako pierwszy architekt na świecie (2001), a także Deutsche Architekturpreis za Muzeum Żydowskie w Berlinie (1999), Medal Goethego za zasługi dla kultury (2000) i wiele innych.

Na wrocławskiej wystawie można będzie zobaczyć fotografie zrealizowanych projektów Daniela Libeskinda, wizualizacje jego projektów będących obecnie w trakcie realizacji, szkice, rysunki, a także projekty scenografii teatralnych i sprzęty domowe. Wystawa ta będzie drugą w Polsce prezentacją dorobku Libeskinda. Pierwsza miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w 2004 roku.

Wystawie towarzyszy trójjęzyczny katalog (po czesku, polsku i angielsku) zawierający liczne barwne fotografie i opisy przedstawionych projektów.

Patroni medialni
Program 3 Polskiego Radia, Art&Business, Architektura-murator, Architektura & Biznes, TVP Wrocław, Bryła.pl, In Your Pocket, PIK.wroclaw.pl, PIK UP!, Wroclaw-Life.com, E-wroclaw.com.

www.ma.wroc.pl

Materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławiu