Berek! Szukam!

WWILMA, Guy Keulemans, 2010
WWILMA, Guy Keulemans, 2010

Powiedz Berek! albo Szukam! i każde miejsce na ziemi może zamienić się w plac zabaw. Toruńskie CSW zaprasza na niezwykłą, interaktywną wystawę familijną, prezentującą prace młodych artystów i projektantów, które inspirują do twórczego odkrywania potencjału przestrzeni i podjęcia wspólnej gry w chowanego.

Podczas dziecięcej gry w berka, w jednej chwili przedmioty mogą stracić swoje pierwotne przeznaczenie i stać się przeszkodami albo kryjówkami. Nawet najbardziej trywialny przedmiot może zostać zamieniony w bezpieczną bazę, w demokratyczny sposób stając się najważniejszym elementem zabawy. Miejsce staje się doświadczeniem, zdefiniowanym przez graczy, nie zaś przez architektów, designerów czy urbanistów.

Gra w berka czy zabawa w chowanego to prawdopodobnie najbardziej bezpretensjonalny sposób odkrywania kreatywnego potencjału przestrzeni. Improwizowane kryjówki pomagają też odzyskać prywatność w czasach, gdy wszystko staje się coraz bardziej otwarte i publiczne. Monitoring przestrzeni miejskiej zmusza nas do odkrywania i tworzenia nowych rodzajów osobistych schronień. Swobodna zabawa poza domem, na wolnym powietrzu, jest dziś coraz trudniejsza, gdyż przepisy regulujące przestrzeń publiczną określają drobiazgowo położenie niemal każdego kamienia, a czujne obiektywy kamer obserwują każdy nasz ruch. W tym kontekście zabawa i chowanie się, które pamiętamy z dzieciństwa, stanowią raczej formę miejskiego aktywizmu niż niewinną grę.

Międzynarodowy projekt BEREK! SZUKAM! jest pretekstem do odkrywania miejsc do zabawy w obrębie formalnych, instytucjonalnych reguł, próbą ucieczki od zasad zwiedzania wystaw w ciszy i biernego podążania za narracją zaproponowaną przez kuratora. Wystawa zachęca zwiedzających do ruchu, działania, obserwowania, szukania połączeń i komunikowania się inaczej, do ustalania własnych reguł. BEREK! SZUKAM! podejmuje też problem rosnącej potrzeby tworzenia przestrzeni prywatnych i azylów. W jaki sposób odnoszą się do nich współcześni artyści, designerzy i architekci? Co się dzieje z twoją prywatnością, gdy sportretuje cię Google Street View? Co dzieje się z bezdomnymi, gdy parki są zamykane na noc? Czy są alternatywne sposoby ukrywania się?

BEREK! SZUKAM! inspiruje do ustalania własnych zasad gry, do stawiania pytań i podążania tropami pozostawionymi przez artystów i projektantów o nieskrępowanej wyobraźni. Zapraszamy do gry!


Artyści: Dinie Besems, Cynthia Hathaway, Guy Keulemans, Bartosz Mucha, Leonard van Munster, Eric von Robertson, Suzuki Affice

Kuratorki: Joanna van der Zanden, Agnieszka Pindera

Projekt graficzny: Rafał Jara, Urszula Karniej

Materiał prasowy CSW Znaki Czasu w Toruniu

www.csw.torun.pl