Coś, które nadchodzi

„Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku”, red. Bogna Świątkowska, Warszawa 2011
„Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku”, red. Bogna Świątkowska, Warszawa 2011

Synchronicity_Warsaw to realizowane od 2008 roku przez Fundację Bęc Zmiana przedsięwzięcie, w którym artyści, architekci i badacze wspólnie poszukują rozwiązań problemów manifestowanych w przestrzeni współczesnych miast, dotyczących zarówno spraw społeczno-politycznych, ekonomicznych, jak estetycznych czy emocjonalnych.

Tematem 4. edycji Synchronicity_Warsaw była przyszłość miasta i architektury – dla której punktem odniesienia jest szczególny przypadek Warszawy. W ramach festiwalowych wydarzeń odbyły się m.in. wystawy Architektura XXI wieku. Warszawa i Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku, wydano również publikację Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku zbierającą rozmaite wątki dotyczące przyszłości architektury i społeczeństw. Założeniem wydawcy było umieszczenie przyszłości architektury w szerszym planie społecznym. A to w związku z ciężarem semantycznym słowa, które oznacza nie tylko formę przestrzeni ukształtowaną przez budynki, ale także – w szerszym rozumieniu – staje się synonimem struktury i porządku. Autorzy tekstów mówią więc nie tylko o architekturze w sensie dosłownym, ale o wzajemnym oddziaływaniu i napięciu, jakie tworzy się na linii architektura miast – architektura społeczeństw.

W Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku odnajdziemy refleksje architektów, socjologów, historyków sztuki, krytyków architektury, antropologów kultury, historyków, filozofów. Wśród nazwisk pojawiają się m.in.: Bielecki, Borowski, BudCud, Budzyński, Bendyk, Beylin, Cichocki, Cohen, Cymer, Czeredys, Czyżewski, Dominik, Erbel, Fijałkowski, Filiciak, Foucault, Gdula, Gomulicki, Grosz, Happach/Happach, Jay, Jędruch/Leśniak-Rychlak, Krajewski, Kuciewicz/Gancarczyk, Kucza-Kuczyński, Kusiak, Kwietowicz, Laskowski, Leder, Lewicki/Łatak, London, Miesto, Murawski, Nawratek, Piątek, Rodrik, Rudnicka, Rutkowski, Skalska, Staniszkis, Stelmach, Szczęsny, Szlendak, Tarkowska, Tournikiotis, Trammer, Trybuś, Vidler, Walzer, Wasilkowska, Wiśniewski, Wojciechowski, WWAA, Wygnański, Zaremba, Żwirek, +48.


Informacje o publikacji
Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku, red. Bogna Świątkowska, Warszawa 2011
Liczba stron: 368
Okładka: miękka
Format: 225x150 mm
ISBN: 978-83-62418-12-1


Redakcja (na podstawie materiałów prasowych Fundacji Bęc Zmiana)

www.architekturaxxi.info