Design Attack


W listopadzie br. w stolicy Małopolski odbędzie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Designu „Design Attack”, a zarazem pierwsza tak duża impreza poświęcona projektowaniu, organizowana w Krakowie. 

Celem festiwalu ma być prezentacja trendów w projektowaniu z uwzględnieniem perspektywy historycznej oraz wpisanie lokalnych działań związanych z designem w międzynarodową sieć współpracy i wymiany pomysłów.

W pierwszej edycji festiwalu organizatorzy zwrócą uwagę na zastosowanie nowych materiałów w designie oraz na wpływ tradycji designu austriackiego na współczesne wzornictwo.

Na wystawie „Materiał Przyszłości” w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” zaprezentowana zostanie ewolucja materiałów wykorzystywanych w projektowaniu. Do wystawy zaproszeni zostali projektanci specjalizujący się w stosowaniu nowatorskich technologii, jak również ci, którzy na potrzeby wystawy przygotują eksperymentalne projekty z wykorzystaniem materiałów funkcjonujących do tej pory jako niszowe.

Nowe technologie we współczesnym designie, bazujące na materiałach przezroczystych i półprzezroczystych, zostaną zaprezentowane na wystawie „Przezroczyste. Słowa i rzeczy”.

Ideą wystawy „MAK Design Road Show”, przygotowywanej przez kuratorów z Austriackiego Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu, jest prezentacja dorobku austriackiego designu na tle tendencji światowych. Prezentacja nie ograniczy się do produktów najbardziej rozpoznawalnych firm, takich jak Swarovski czy Porsche Design, ale ukaże też wpływ bogatej tradycji rzemiosła i architektury dawnej Austrii na współczesny design tego kraju.

Kolejne tematy, które zostaną podjęte na festiwalu, to projektowanie zrównoważone (wystawa i spotkania w ramach projektu „Food for Thought”) oraz design medyczny (wystawa „Ciało obce”). Pokazany zostanie również najnowszy projekt Mikołaja Długosza „1994”, będący refleksją nad postawami współczesnej polskiej kultury konsumpcyjnej.

Wystawom towarzyszyć będzie konferencja z udziałem specjalistów z różnych dziedzin oraz warsztaty poświęcone nowoczesnemu projektowaniu. Zaplanowana jest również seria wydarzeń towarzyszących. W ramach festiwalu będzie można obejrzeć m.in. wystawę prac wybitnego i cenionego na całym świecie projektanta Stefana Kancheva, ikony bułgarskiego designu XX wieku oraz prezentację prac bułgarskiego POSTSTUDIO w formie projektu „Visual Cut Bulgaria" (wielopłaszczyznowy projekt mający na celu prezentację języka wizualnego wypracowanego przez bułgarskich artystów po 1989 roku).

Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu Designu „Design Attack”

www.designattack.pl