Evident Design

Ludovica i Roberto Palomba, fot. Max Zambelli
Ludovica i Roberto Palomba, fot. Max Zambelli

Evident Design - tak brzmi temat przewodni trzeciej edycji „Projektu Dizajn”, który rusza już w listopadzie!
„Projekt Dizajn” to niepowtarzalna okazja dla środowiska polskich architektów, designerów, projektantów wnętrz, a także studentów kierunków artystycznych, by spotkać się ze znanymi i cenionymi na świecie projektantami. Najważniejszym celem twórców „Projektu Dizajn” jest zaproszenie ludzi związanych ze sztuką projektowania do rozmowy na temat kondycji designu i architektury oraz ich roli we współczesnym świecie, a także związku projektowania z biznesem, sztuką i modą. Zaproszeni do udziału w „Projekcie Dizajn” goście prezentują swój dorobek, dzielą się doświadczeniem, a także pokazują źródła inspiracji. Jest to punkt wyjścia do dyskusji i wielu cennych przemyśleń. W latach ubiegłych w ramach „Projektu Dizajn” Polskę odwiedzili dwaj wybitni przedstawiciele hiszpańskiego designu – Ramon Benedito i Joan Gaspar. W tym roku organizatorzy spotkania z firmy Roca Polska postanowili zaprosić do współtworzenia „Projektu Dizjan” włoskiego projektanta – Roberto Palombę.

Dzieło nigdy nie uzyska ostatecznej formy, ponieważ wraz z upływem czasu będzie je kształtował sposób postrzegania kolejnych odbiorców. Zatem każdy projekt powinien egzystować niezależnie od konkretnego czasu i przestrzeni. Praca nie może być jedynie wynikiem najnowszych trendów, lecz konsekwencją przemyślanego rzemiosła i racjonalności. To wyjątkowe podejście do przemijalności w sztuce pozwala Roberto Palombie tworzyć ponadczasowe obiekty, które łączą w sobie piękno i funkcjonalność.

Roberto Palomba wraz z żoną Ludovicą stworzyli nową jakość łazienkowego designu. W projektach Palomba łazienka zyskała status integralnej części mieszkania i stała się miejscem oczyszczenia, nie tylko w sensie fizycznym, ale także psychicznym. Dzięki prostocie proponowanych przez nich wnętrz można w nich odpocząć, zrelaksować się, poczuć bezpiecznie i komfortowo.

Chociaż nie sposób jednoznacznie zdefiniować styl Roberto Palomby, można w nim dostrzec cechy charakterystyczne dla włoskiego designu. Przede wszystkim różnorodność – w swych projektach Palomba potrafi łączyć prostotę z elegancją, a za chwilę zaskakiwać oryginalną formą i awangardową stylistyką. Swoistą cechą włoskiego designu, której również hołduje Roberto Palomba, jest wszechstronność. Projektanci z Italii bardzo często oprócz kierunków architektonicznych kończą także studia z projektowania form przemysłowych. Tak gruntowne wykształcenie pozwala im partycypować w całym procesie twórczym – od pomysłu aż do finalnego produktu. Wszechstronne przygotowanie do projektowania umożliwia Roberto Palombie, jak innym włoskim projektantom, tworzyć bardzo różne produkty – rozpoczynając od drobnych przedmiotów codziennego użytku, a kończąc na budynkach. Prace Palomby stanowią mieszankę współczesności i tradycji, która również wyróżnia włoski design. Z jednej strony widać w nich wielkie poszanowanie dla dorobku przodków, z drugiej zaś projektant stosuje w swych projektach najnowsze technologie. Obok tradycyjnych materiałów, takich jak kamień czy drewno, Palomba wykorzystuje szkło, metal, a także aluminium.

Roberto Palomba jest autorem wielu interesujących projektów i aranżacji. Stworzył między innymi szezlong „Lama”; mebel zyskał uznanie zarówno przedstawicieli branży projektowej, jak i konsumentów. Fotel ze względu na swoje gabaryty, surowy materiał, z którego został wykonany, a jednocześnie nadaną mu przez projektanta subtelną linię fantastycznie prezentuje się w dużych, eleganckich pomieszczeniach. Godnym uwagi projektem jest również kolekcja ceramiki łazienkowej o nazwie „Lb3”, zaprojektowana dla firmy Laufen. Seria jest zgodna z filozofią Palomby, który pragnie, aby łazienka pozostawała miejscem, w którym można czuć się naprawdę „u siebie”. Palomba od dawna pragnął stworzyć kolekcję, w której każdy może znaleźć produkt pasujący do jego indywidualnego stylu, dlatego serię „Lb3” podzielił na 3 linie – nowoczesną, klasyczną i designerską. Dzięki tak szerokiej gamie produktów kolekcja stała się odpowiedzią na potrzeby ogromnej liczby konsumentów.
Projektem, który również przypadł do gustu architektom oraz użytkownikom, są lampy „Fly Fly”, dostępne na rynku w dwóch kolorach – białym i pomarańczowym, zaskakujące prostotą i elegancją, a jednocześnie niebanalną formą. Te cechy sprawiają, że lampy pasują do bardzo różnorodnych wnętrz – zarówno nowoczesnych aranżacji, jak i ciepłych, klasycznych przestrzeni.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy wypełnić formularz rejestracyjny, który znajduje się na stronie www.projektdizajn.pl.

Organizator: Roca Polska

Materiały prasowe firmy Roca Polska

www.roca.pl

Lampa "Fly Fly", 2009, proj. Roberto Palomba
Lampa "Fly Fly", 2009, proj. Roberto Palomba