Fenomen miejskości

Projekt budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, autorzy: Konior Studio, 2008
Projekt budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, autorzy: Konior Studio, 2008

„Architektura to inspirujący klimat i piękno. To pasja tworzenia dla ludzi w kontekście czasu i miejsca, natury i kultury” – to motto Konior Studio, pracowni projektowej, założonej w 1995 roku w Katowicach przez Tomasza Koniora. Wykład będzie prezentacją sylwetki architekta, jego poglądów, projektów i realizacji.

„Witalność i magnetyzm… Energia, która z każdym dniem przybiera inne oblicza, nabiera nowych znaczeń… Moc, która przyciąga ludzi… Słowem: «fenomen miejskości». Tak w największym skrócie można określić jakość żywej, miejskiej przestrzeni. Decydującym kryterium w jej ocenie jest zdolność spełniania różnorakich potrzeb człowieka. I chodzi tu zarówno o funkcje, jak i emocje. Coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na budynki. Przestrzenie między budynkami: wnętrza ulic i placów, detale… Wszystko odgrywa ważną rolę w kreowaniu zdarzeń. Dlatego każda ingerencja w miasto jest poprzedzona wnikliwą obserwacją. Szukamy ważnych punktów odniesienia, które inspirują. Skale, materie, tradycje… I przede wszystkim ludzie. Pragniemy zrozumieć ich potrzeby i zachowania. Staramy się wchodzić w dialog z miejskim kontekstem. Budować tożsamość i kreować nowe szanse. W tym procesie dostrzegam potrzebę dobrej kontynuacji”.

Tomasz Konior

Tomasz Konior (Katowice) – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (dyplom – 1994). Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, laureat prestiżowych nagród. W 2008 roku znalazł się na liście Europe 40 under 40, która prezentuje najbardziej obiecujących młodych architektów z Europy. W 2007 roku Konior Studio otrzymało Nagrodę Roku SARP i Nagrodę SARP za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych. Projekt Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia w Katowicach autorstwa Konior Studio był nominowany do nagrody Brick Award (2008) oraz do Nagrody Miesa van der Rohe (2009).


Materiały prasowe Galerii Sztuki Wozownia

www.wozownia.pl