Festiwal kohabitacji

Plakat festiwalu Cohabitat Gathering
Plakat festiwalu Cohabitat Gathering

1 kwietnia 2011 roku to data, którą warto znać nie tylko dlatego, że jest okazją do radości. To również dzień, w którym odbędzie się w Łodzi spotkanie, którego przegapić nie można! Międzynarodowy festiwal Cohabitat Gathering, to unikalna okazja by posłuchać dwudziestu dwóch prelegentów, którzy z pasją opowiedzą o interdyscyplinarnym zagadnieniu budowy nowej generacji autonomicznych siedlisk ludzkich – kohabitatów.

Wśród uczestników, tworzących żywą społeczność, będzie wielu wyjątkowych ludzi, których działania dowodzą, że już dziś dysponujemy wszelką potrzebną wiedzą, technologiami oraz narzędziami, które pozwalają na kształtowanie przestrzeni w pełnej harmonii z systemami naturalnymi.

Ta nowatorska koncepcja inspirowana wzorcami powszechnie występującymi w przyrodzie oraz kulturach tradycyjnych jest odważną próbą zbudowania pozytywnej, pragmatycznej odpowiedzi na współczesne wyzwania cywilizacyjno-społeczne. Bazuje ona na obserwacji, że zjawisko życia na Ziemi oparte jest na sieci bezpośrednich zależności między wszystkimi organizmami (kohabitat – współzamieszkiwanie).

Na festiwalu zostaną poruszone zagadnienia dotyczące nowoczesnych budynków ze słomy i ziemi, projektowania autonomicznych ekosystemów, oczyszczania wody, produkcji organicznej żywności, teorii projektowania osiedli ludzkich, maszyn open source, głebokiej demokracji oraz tworzenia partnerstw na rzecz rozwoju całego ruchu. Pokazane zostaną miejsca, gdzie budowa siedliska typu kohabitat zwieńczona została sukcesem. Zostanie zadane pytanie czy jako cywilizacja gotowi jesteśmy na zasiedlenie innych planet? Wyzwanie budowy habitatów na Marsie będzie tematem jednej z prelekcji.

Festiwal skonstruowany jest jako most łączący obecne wyzwania z ludźmi, którzy znają rozwiązania oraz posiadają moc wprowadzania zmian.

Wydarzenie organizowane jest przez Grupę-Cohabitat oraz United Nations Development Programme (biuro w Polsce). Działania wspierają organizacje partnerskie m.in. firma Eventio oraz Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Dzięki ich pomocy wszystkie prelekcje będą transmitowane na żywo przez Internet, a także zorganizowana zostanie gra miejska dla gości spoza Łodzi.

Rejestracja udziału w festiwalu została zamknięta. Wydarzenia będzie można śledzić na żywo w Internecie.

Materiały prasowe Grupy-Cohabitat.

www.cohabitat.net