Kępa architektury

Fragment okładki „SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy”
Fragment okładki „SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy”

Saska Kępa, pomimo że jest młodą strukturą urbanistyczno-architektoniczną na mapie Warszawy, posiada wiele interesujących i wartościowych budynków, najwięcej z okresu międzywojennego. Za przykład niech posłuży dom Avenariusa (proj. Stanisław Barylski, przebudowa: Bohdan Lachert, Józef Szanajca). Saska Kępa posiada również stosunkowo bogatą bibliografię, m.in. za sprawą historyczki sztuki Hanny Faryny-Paszkiewicz, która przemieszkała w tej części Warszawy kilkadziesiąt lat.

Ostatnio kamyk do ogródka z publikacjami na temat Saskiej Kępy dorzucili: Magdalena Piwowar (projekt graficzny, ilustracje), Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś (teksty) z warszawskiej Fundacji Centrum Architektury. Swój pomysł wydawniczy opisują tak: „SAS to zaproszenie do eksploracji Saskiej Kępy – modernistycznej dzielnicy Warszawy, miejsca eksperymentu, w którym uczestniczyło kilka pokoleń wybitnych architektów, projektantów i artystów. W książce znajdzie się ponad 50 budynków, rzeźb i dekoracyjnych detali zaprezentowanych za pomocą precyzyjnej lecz syntetycznej ilustracji, pozwalającej zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów niezakłócone ograniczeniami, które przedstawia sobą dokumentacja fotograficzna (niemożliwe ujęcia; zieleń, inne budynki czy infrastruktura miejska zakłócające widoki), a tym samym zbliżyć się do pierwotnej idei twórców. Obiekty zostaną pokazane jako monochromatyczne bryły, które z przestrzeni miejskiej wróciły na deskę architekta, a raczej na ekran komputera, którym dziś posługiwaliby się ich twórcy. Wszystkim towarzyszyć będą opisy w języku polskim i angielskim”.

Autorzy publikacji SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy zapraszają na spotkania autorskie, wykład i spacer, oczywiście po Saskiej Kępie.


Informacje o publikacji
SAS. Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy, Warszawa 2012
Wydawca: Fundacja Centrum Architektury


Program wydarzeń

  • 20.07.2012 (godz. 18.00) – wieczór autorski i wykład – Dach Klubu Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa
    Afterparty w klubokawiarni Towarzyska, ul. Zwycięzców 49, Warszawa
  • 21.07.2012 (godz. 11.00) – spotkanie z autorami, a po nim spacer po Saskiej Kępie (godz. 16.00) – Kawiarnia Szara Cegła, ul. Królowej Aldony 5, Warszawa


Redakcja (na podstawie materiałów prasowych Fundacji Centrum Architektury).

www.centrumarchitektury.org