Łódź Design 2010

Dzbanek na zioła "Multiculti", Bas Van der Veer
Dzbanek na zioła "Multiculti", Bas Van der Veer

Tematem przewodnim czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi jest Amazing Life – niezwykłe życie. Do współpracy przy projekcie zostali zaproszeni Agnieszka Jacobson-Cielecka z wystawą „Crumple Zone” oraz Oskar Zięta prezentujący „Under Pressure”. Obie wystawy opowiadają o różnych procesach projektowania, inspiracjach, nietypowych materiałach oraz sposobach w jakie artyści poszukują i gromadzą pomysły. 

Na wystawie „Crumple Zone” zobaczymy zdeformowane przedmioty, które wydają się pozbawione swej funkcji, urody i energii. Mają powyginane nogi lub całe „ciała”. Są rachityczne („Gazelle” Serhan Gurkan). Czasem dla obrony zbijają się w stada, tworząc nową formę (Kraud). Niektóre wyglądają jakby nie zostały ukończone – trwają w bezruchu, czekając na wyrok. Ale są też przedmioty będące ich zupełnym przeciwieństwem. Uginają się, otaczając nas swoją formą. Wciśnięte, spięte gumkami (Aze design, Frank Willems) wyglądają na zaprojektowane po to, by przeciwdziałać siłom nacisku, chronić i zabezpieczać.

„Under Pressure” przełamuje stereotypy związane z dmuchanymi przedmiotami, które większość z nas kojarzy z plażowymi akcesoriami i odpustowymi zamkami. Jednak stary sposób nadmuchiwania miękkich form ma też zastosowanie w innych przedmiotach. Na wystawie zobaczymy więc nadmuchiwane sofy („Blow Sofa”, Malafor), fotele (fotel „Blow”, Zanotta), lampy („Inflating Lights”, Erik Stehmann), powietrzne sanki („Airboard”, Joe Steiner), a nawet dmuchane godło („Godło”, Bartek Mucha).

Na festiwalu po raz pierwszy zaprezentowane zostaną wystawy specjalne, które w sposób szczególny interpretują hasło Amazing Life. Wśród nich designerskie rowery zaprojektowane przez czołowych projektantów mody, takich jak na przykład Kenzo Takada czy Agatha Ruiz de la Prada. Nowym wydarzeniem w ramach festiwalu jest także przegląd portfolio – konfrontacja początkujących projektantów z dziennikarzami, kuratorami i doświadczonymi projektantami.

Ale to nie wszystko! Od 14 października dzięki wsparciu mecenasa – Ceramiki Paradyż, cała Łódź zostanie naszpikowana designem. Przygotowane zostaną wystawy towarzyszące (ponad 35!), Przegląd Szkół (7 polskich i 8 zagranicznych), finał konkursu make me! (o 20 000 zł walczyło ponad 250 osób), warsztaty, wykłady oraz... wieczorne imprezy w łódzkich klubach.

Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu Designu "Łódź Design"

www.lodzdesign.com

Lampa podłogowa "Big Pink", Puff-Buff Design
Lampa podłogowa "Big Pink", Puff-Buff Design