Miasto w formie

Plakat Gdynia Design Days 2012
Plakat Gdynia Design Days 2012

Gdynia to miasto, które stawia na innowacje i dobrze zaprojektowaną przestrzeń publiczną. Gdynia Design Days od początku istnienia wpisuje się w tę filozofię. Festiwal jest platformą spotkań, dyskusji, wymiany doświadczeń i dobrych rozwiązań. Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji, której kuratorem jest Janusz Kaniewski, organizatorzy pokażą to, co w designie ważne, inspirujące i dobre. 

Hasło tegorocznej edycji – „Forma w mieście – Miasto w formie” podkreśla związki designu z przestrzenią wokół nas. Co zrobić, by była lepiej zaprojektowana, by wypełnić ją w sposób przemyślany, estetyczny i funkcjonalny? Wystawy będą okazją, by pokazać sprawdzone rozwiązania oraz innowacyjne produkty z Polski i zagranicy. Spotkania pomogą przedyskutować pomysły i lepiej zrozumieć proces powstania produktu. Zostaną poruszone także kwestie projektowania przestrzeni publicznej. Zaproszeni goście spróbują odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, by polskie miasta były piękniejsze, bardziej przyjazne i funkcjonalne?

Sercem 5. Gdynia Design Days będzie kontenerowy Terminal Designu, który po raz pierwszy w historii festiwalu stanie na skwerze Kościuszki. Terminal będzie przestrzenią, w której odbędą się warsztaty dla projektantów, studentów wzornictwa oraz fanów design, wykłady, projekcje filmowe, panel biznesowy oraz SuperSam Design.

Główna wystawa tegorocznej edycji, Ładny kraj (kurator Janusz Kaniewski), będzie podsumowaniem tego, jak zmieniła się przestrzeń publiczna w Polsce po największych przemianach ostatniego dwudziestolecia: po inwestycjach finansowanych przez Unię Europejską, po wielkich porządkach na dworcach i lotniskach, po Euro 2012, po polskiej prezydencji w 2011 r. W jednym miejscu zostaną pokazane i poddane pod dyskusję obrazy, które tworzą wizerunek Polski nowoczesnej. Podczas wystawy będzie można zobaczyć jak wygląda design polskiej komunikacji miejskiej, ulic i placów, stadionów, szkół, szpitali, taksówek, kiosków z prasą, latarni, koszy na śmieci, pomników i cmentarzy, reklam przy drodze, znaczków pocztowych, dowodów osobistych, czy stron internetowych samorządów.

Wśród pozostałych wystaw znajdą się te, poruszające tematykę innowacyjnego wzornictwa, rosyjskiego designu, domowych wynalazków, czy polskich produktów „eksportowych”.

Z imprez towarzyszących warto wymienić 1. Gdyński Plener Projektowy – warsztaty, podczas których zaproszeni projektanci architektury i wzornictwa z całej Polski, zarówno o ugruntowanej pozycji zawodowej, jak i dopiero startujący w zawodzie, będą zajmować się problematycznymi przestrzeniami Gdyni.

Więcej szczegółów na temat wydarzeń podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days znajduje się na stronie: www.gdyniadesigndays.eu.

Organizatorami tegorocznej edycji festiwalu są: Miasto Gdynia, Centrum Designu Gdynia, działające w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, Kaniewski Haute Design oraz Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo.


Redakcja (na podstawie materiałów prasowych Gdynia Design Days)