Miejska Rzeźba Wodna

Logo projektu „Miejska Rzeźba Wodna”, wykonanie Fontarte
Logo projektu „Miejska Rzeźba Wodna”, wykonanie Fontarte

Miejska Rzeźba Wodna przekształca pawilon zdroju oligoceńskiego na warszawskim Mariensztacie w otwarte miejsce spotkań, dyskusji, wykładów, pokazów filmów, dancingów i warsztatów. Instalacja wykorzystuje sieć darmowych punktów dostępu do wody pitnej, istniejącą w Warszawie od ponad stu lat. Zdroje są czynne siedem dni w tygodniu. 

Program wydarzeń

  • 3.08.2012 (godz. 18.00 – 21.00) – otwarcie, piknik na trawie, koncert akustyczny, współpraca: Solec 44
  • 4.08.2012 (godz. 12.00 – 15.00) – Żródlany ogród – wspólne sadzenie kwiatków, współpraca: Kwiatki Bratki
  • 10.08.2012 (godz. 19.00) – Sport w mieście, dyskusja i pokaz dwóch odcinków serialu Kuby Szczęsnego
  • 16.08.2012 (godz. 19.00) – Niewidzialne miasto, projekcje filmów powstałych w ramach projektu Marka Krajewskiego
  • 17.08.2012 (godz. 18.00) – Woda – czwarty wymiar Warszawy, wykład Marka Ostrowskiego
  • 21.08.2012 (godz. 19.00) – projekcja filmu Przygoda na Mariensztacie, współpraca: Studio Filmowe Kadr, Filmoteka Narodowa
  • 01.09.2012 (godz. 16.00 – 19.00) – popołudnie gier planszowych, współpraca: Solec 44
  • 19.09.2012 (godz. 18.00) – Jak ożywić przestrzeń? – dyskusja z udziałem Marleny Happach, Pauliny Jeziorek, Izy Rutkowskiej i Beniamina Kalisza

Szczegółowy program Miejskiej Rzeźby Wodnej będzie publikowany na stronie www.woda-warszawa.pl i pozostaje otwarty na pomysły/sugestie jej użytkowników. Wszystkie osoby zainteresowane współtworzeniem programu prosimy o kontakt z Fundacją Bęc Zmiana: bec@beczmiana.pl, telefon: 22 827 64 62.


Woda oligoceńska to miejski ewenement architektoniczny i geologiczny. Dostęp do zdrojów jest bezpłatny i otwarty. W Warszawie w przeciągu 100 lat eksploatacji wód artezyjskich odwiercono ponad 200 studni. Uzyskiwana w ten sposób woda wykorzystana jest nie tylko przez mieszkańców miasta, lecz w przeszłości odegrała dużą rolę w rozwoju warszawskiego przemysłu. Pierwsza studnia artezyjska, która została odwiercona w 1896 r., dostarczała wodę do Składów Monopolu Spirytusowego przy ulicy Ząbkowskiej, a w czasie wojny zaopatrywała całą dzielnicę.

Mariensztat to jedno z najmniejszych osiedli mieszkaniowych w Warszawie, wybudowane w latach 1948 – 1949 według projektu zespołu architektów pod przewodnictwem Zygmunta Stępińskiego i Józefa Sigalina. Urokliwa architektura Mariensztatu nawiązuje do małomiasteczkowej zabudowy XVIII-wiecznej. Budowa osiedla oraz znajdującej się nieopodal Trasy W-Z stanowiły sztandarowe inwestycje powojennej odbudowy Warszawy.


Ewa Rudnicka – absolwentka Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Paris la Villette, zaangażowana w interdyscyplinarne projekty rozwoju miasta we Francji i w Polsce. Zajmuje się projektowaniem i propagowaniem prospołecznych i artystycznych działań w przestrzeni miejskiej. Współpracuje z grupami architektonicznymi raumlaborberlin czy EXYZT z Paryża, jak również ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Współtwórczyni wraz z francuskim kolektywem architektów EXYZT instalacji UFO, zrealizowanej latem 2011 r. na placu Na Rozdrożu w Warszawie. Projekt ten został nagrodzony przez czytelników stołecznej Gazety Co jest grane, dodatku do Gazety Wyborczej, nagrodą Wdechy jako wydarzenie roku 2011.

Projekt: Ewa Rudnicka
Realizacja: Mariusz Maciejewski i zespół
Współpraca: Filmoteka Narodowa, Kolektyw Syrena, Kwiatki Bratki, Partnerstwo dla Powiśla, Solec 44, Stowarzyszenie Mieszkańców Mariensztatu, Studio Filmowe KADR, Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

Projekt Miejska Rzeźba Wodna jest realizowany przez Fundację Bęc Zmiana dzięki dotacji otrzymanej od Urzędu m.st. Warszawy.


Materiały prasowe Fundacji Bęc Zmiana.

www.funbec.eu