Mies we Wrocławiu

Budynek dydaktyczny „Gymnasium 46° 09' N / 16° 50' E”, Kopryvnica, proj. Studio Up, fot. Robert Les
Budynek dydaktyczny „Gymnasium 46° 09' N / 16° 50' E”, Kopryvnica, proj. Studio Up, fot. Robert Les

Europejska Nagroda Architektoniczna im. Miesa van der Rohe to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie. Nagroda przyznawana jest co dwa lata, a jej podstawowym zadaniem jest wyróżnienie najlepszych projektów architektonicznych w Europie. Inicjatywa ma również na celu zwrócenie uwagi na istotny wkład europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych i technologii, oraz wspieranie najmłodszych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.

Podczas każdej z edycji, międzynarodowe jury nominuje projekty architektoniczne ukończone w ciągu ubiegłych dwóch lat. W skład grona jury wchodzą niezależni eksperci z całej Europy, członkowie Europejskiej Rady Architektów (ACE) oraz innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych. Po rozpoznaniu wszystkich nominowanych projektów, jury wybiera dwa z nich – laureata Grand Prix oraz laureata Wyróżnienia dla młodych architektów (Emerging Architect Special Mention). Grand Prix konkursu jest warte 60 tysięcy euro, a Wyróżnienie 20 tysięcy euro. Na specjalnej wystawie pokonkursowej oraz w katalogu wystawy są prezentowane również inne, także docenione przez jury, projekty.

Spośród 340 inwestycji zrealizowanych w latach 2007–2009, nominowanych do konkursu, jury wybrało pięć projektów-finalistów. Były to: dworzec tramwajowy w Nicei (Atelier Marc Barani), Uniwersytet Boccioni w Mediolanie (Grafton Architects), biblioteka, centrum seniora i plac w Barcelonie (RCR Arquitectes), sala koncertowa Zénith w Strasburgu (Studio Fukas) oraz Norweska Opera Narodowa w Oslo (Snøhetta).

Po przestudiowaniu pięciu propozycji, jury nagrodziło dwie. Zwycięzcą okazała się Norweska Opera Narodowa w Oslo, a laureatem Wyróżnienia został budynek dydaktyczny „Gymnasium 46° 09' N / 16° 50' E” w Kopryvnicy, dzieło biura Studio Up. W sumie, na wystawie i w katalogu znalazło się 49 realizacji z lat 2007–2009.

Na wystawie pokazywanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można zobaczyć wszystkie wyselekcjonowane w trakcie zeszłorocznego konkursu projekty, łącznie z nagrodzonymi.

Materiał prasowy Muzeum Architektury we Wrocławiu

www.ma.wroc.pl

Norweska Opera Narodowa, Oslo, proj. Snøhetta, fot. Jiri Havran
Norweska Opera Narodowa, Oslo, proj. Snøhetta, fot. Jiri Havran