Mity i utopie

Le Corbusier, willa Savoye, Poissy, Francja, 1931
Le Corbusier, willa Savoye, Poissy, Francja, 1931

Klubokawiarnia Owoce i Warzywa zaprasza na pierwszy wykład o architekturze XX i XXI wieku z cyklu Arch Modern. Dr Błażej Ciarkowski z Katedry Historii Sztuki UŁ opowie o początkach nowoczesności (Adolf Loos), De Stijl, Bauhausie, konstruktywizmie, Le Corbusierze, na niejednoznacznym bilansie ruchu nowoczesnego kończąc.

Modernizm był nurtem wyjątkowym, który łączył rewolucję formalną z postulatami odnowy moralnej. Estetyka i ideologia stanowiły o wyższości etyki nowego nurtu i głoszonych przez jego twórców prawd nad fałszem stylów minionych epok. Zgodność formy i funkcji, odrzucenie ornamentu na rzecz redukcji i szlachetnego minimalizmu – to wszystko miało pozwolić uczynić świat lepszym i stworzyć nowego, lepszego człowieka…

Jak doskonale wiemy, wartości głoszone przez ruch nowoczesny z czasem uległy dewaluacji, a sam bilans modernizmu wydaje się być niejednoznaczny. Z jednej strony bowiem u jego podstaw legły szlachetne pobudki, z drugiej z niezwykłą łatwością przybierał „nieludzkie” oblicze.

Gdy spojrzymy na najważniejsze z mitów założycielskich modernizmu i skonfrontujemy je z konkretnymi realizacjami okazuje się, że założenia teoretyczne nie zawsze szły w parze z praktyką. Czy rzeczywiście forma zawsze miała wynikać z funkcji? Przecież to nie gdzie indziej, a w szkole Bauhausu kazano uczniom „rysować, a uzasadnienie zawsze się znajdzie”…

Czy ornament dla modernistów był zbrodnią, a zasada szczerości konstrukcji była przez wszystkich przestrzegana? Wśród dzieł największych przedstawicieli nurtu nie brakuje wszak imitacji i drobnych architektonicznych „fałszerstw”. Czy istotnie dla Miesa van der Rohe „mniej znaczyło więcej” i dlaczego Le Corbusier określił dom mianem „maszyny do mieszkania”? Poszukiwania odpowiedzi na te i inne pytania będą punktem wyjścia do rozważań nad istotą architektury modernistycznej podczas pierwszego spotkania z cyklu Arch Modern zatytułowanego Mity i utopie nowoczesnej architektury.

Prowadzenie: Błażej Ciarkowski – absolwent Politechniki Łódzkiej (architektura) i Uniwersytetu Łódzkiego (historia sztuki). Doktor nauk technicznych w specjalności architektura i urbanistyka. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej, wzajemnych relacjach architektury i polityki, konserwacji zabytków i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego.

Wstęp wolny.

Archizoom objął patronatem cykl wykładów Arch Modern.

Materiały prasowe klubokawiarni Owoce i Warzywa.

owoceiwarzywa.com