Monument

Materiały promujące wystawę „Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza”
Materiały promujące wystawę „Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza”

Adolf Szyszko-Bohusz (1883-1948) był człowiekiem-orkiestrą. Z tego powodu za życia otrzymał nawet złośliwy przydomek „Wszystko-Bohusz”. Zajmował się konserwacją zabytków (odbudowa zamku na Wawelu, Zamku Królewskiego i Łazienek), teorią i historią architektury, był członkiem prestiżowych gremiów i instytucji, przyjaźnił się z prezydentem Mościckim, ale przede wszystkim zasłynął jako twórca wybitnych dzieł architektury 1. połowy XX wieku perfekcyjnie operujący estetyką zarówno klasycyzmu akademickiego (Pocztowa Kasa Oszczędności w Krakowie), jak i modernizmu (Dom Plastyków w Krakowie). 

Jednak do 2013 roku, kiedy Instytut Architektury wydał pierwszą monografię projektanta Zamku Prezydenta RP w Wiśle, autorstwa Michała Wiśniewskiego, o architekcie było cicho. W tym samym roku fundacja przygotowała wspaniałą, obszerną wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie – Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza, a Rem Koolhaas – kurator weneckiego Biennale Architektury ogłosił temat wystawy w 2014 roku – Fundamentals. Absorbing modernity 1914-2014. Zagadnienia, które rozpatrywali członkowie Instytutu przygotowując krakowską prezentację wpisywały się również w kontekst 14. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji. Wysłali projekt wystawy w Pawilonie Polskim w Wenecji (Figury niemożliwe) na konkurs organizowany przez Zachętę, i wygrali. Historia „Wszystko-Bochusza” i zawarte w niej wątki: mitotwórczej, tożsamościowej i politycznej roli architektury, a także skomplikowanych procesów modernizacyjnych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej zyskały wymiar międzynarodowy.

Kolejna odsłona pierwszej monograficznej wystawy Adolfa Szyszko-Bohusza – Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza nastąpi 16 czerwca 2014 roku w warszawskiej Zachęcie. W zaaranżowanej przez pracownię JEMS Architekci przestrzeni zostaną zaprezentowane oryginalne rysunki i faksymile projektów architekta, a także makiety i zdjęcia.

Organizatorzy: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Instytut Architektury
Kuratorzy: Instytut Architektury (Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Agata Wiśniewska, Michał Wiśniewski)
Aranżacja: JEMS Architekci (współpraca: Agata Wiśniewska)
Grafika: Joanna Sowula
Makiety: Jakub i Katarzyna Suszek (Atelier La Scala)

Wystawie towarzyszy katalog Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza (wersja językowa polsko-angielska).

Redakcja (na podstawie materiałów prasowych Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki)

www.zacheta.art.pl