Monumental Art 2012

Plakat IV edycji festiwalu „Monumental Art”
Plakat IV edycji festiwalu „Monumental Art”

Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Dzielnica ta miała być ucieleśnieniem modernistycznych wizji doskonałego organizmu urbanistycznego. Zaplanowana na przylegających do morza terenach byłego lotniska, stwarzała architektom nieograniczone możliwości tworzenia. Rozmach i budowlany pośpiech „dekady sukcesu” spowodowały jednak, że zamiast idealnym kompleksem mieszkalnym, Zaspa stała się betonowym mrowiskiem. Borykając się z problemami charakterystycznymi dla tego typu skupisk, dzielnica stara się zmieniać swoje oblicze. Duża w tym zasługa różnych inicjatyw kulturalnych, które w odhumanizowanej materii blokowiska widzą wyzwanie. Właśnie takim działaniem jest festiwal Monumental Art. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian bloków oraz otwarte przestrzenie są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania wielkoformatowych malowideł. Te już powstałe, są nową wizytówką Zaspy.

Festiwal Monumental Art jest imprezą cykliczną, która będzie organizowana do roku 2016. Do czerwca 2011 roku towarzyszyła staraniom Gdańska i metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Poza wymiarem międzynarodowym festiwal jest również inicjatywą lokalną mającą na celu ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką. Co roku będą powstawać przynajmniej 4 obrazy ścienne na zadany temat, które stworzą unikatową kolekcję łącząca murale z graffiti. W perspektywie celem festiwalu jest stworzenie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz zbudowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego uznanych artystów ze świata. Kuratorem przedsięwzięcia jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe vel Pisz.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu powstanie 5 nowych prac, które stworzą: Klaus Klinger (Niemcy), Wallride (Szwecja), Paweł Paulus Mazur (Polska), Lucas Lasnier vel Parbo (1/2 duetu artystycznego Kid Gaucho, Argentyna), Clemens Behr (Niemcy). Artyści zinterpretują hasło „Czy wszystko jest na sprzedaż?”.

Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie tworzą także uczniowie Gdańskiej Szkoły Muralu prowadzonej przez Rafała Roskowińskiego i Jacka Zdybla. GSM to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej, skierowany do szerokiego grona odbiorców. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i wreszcie uzyskują możliwość artystycznego debiutu: namalowania murali według autorskich projektów. W sierpniu 2012 roku uczniowie GSM wspólnie wykonają dyptyk przy ul. Bajana 9A i Bajana 11C.

Podczas festiwalu Monumental Art 2012 kolekcję malarstwa monumentalnego można zwiedzać wraz z jej gospodarzami – mieszkańcami osiedla Zaspa i okolic, którzy zostali przygotowani do pełnienia roli Lokalnych Przewodników i Przewodniczek.


Harmonogram festiwalu

  • 1.07 – 13.07 – prace artystów nad nowymi muralami
  • 13.07 (godz. 18.00) – wernisaż (pochód od ul. Bajana 5a)
  • od 18.06 do końca sierpnia – zwiedzanie kolekcji z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami (start przy Klubie Plama GAK, ul. Pilotów 11)


Materiały prasowe Europejskiego Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art.

www.monumentalart.eu