Najpiękniejsza plomba

Wielorodzinny budynek mieszkalny o charakterze uzupełniającym, Poznań, 1967
Wielorodzinny budynek mieszkalny o charakterze uzupełniającym, Poznań, 1967

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Mister Warszawy 50 lat później.

Doświadczenia powojennej odbudowy i kreowania przestrzeni miast, odcisnęły niewątpliwe piętno na twórczości architektonicznej. „Jednej rzeczy w tym względzie nie wolno: budować tak jak kiedyś. Budować trzeba zawsze jak się dziś buduje” przestrzegał Leopold Tyrmand. W tym kontekście przyjrzymy się powszechnemu zjawisku tworzenia zabudowy uzupełniającej, tzw. plomb, na przykładzie śródmieścia Poznania. Jako reprezentatywne zostaną ukazane trzy dzielnice miasta: Jeżyce, Wilda i Łazarz, w przestrzeni których pojawiło się najwięcej modernistycznych wypełniaczy historycznej tkanki miasta. Prezentacji poszczególnych obiektów architektonicznych towarzyszyć będą rozważania autora nad zagadnieniami architektury budynków w odniesieniu do europejskich koncepcji odbudowy miast.

Adam Nadolny jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Od 2006 roku jest związany z Zakładem Historii Architektury i Urbanistyki (WAPP), w którym prowadzi badania dotyczące m.in. urbanistyki i architektura Poznania w drugiej połowie XX wieku oraz architektury i miasta w przestrzeni filmowej. Autor ponad 70 publikacji z zakresu historii architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego. Członek Towarzystwa Urbanistów Polskich – oddział Poznań. Członek Komisji Architektury XX wieku w ramach struktur PKN ICOMOS.


Mister Warszawy 50 lat później

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na cykl wykładów młodych krytyków i historyków architektury o najważniejszych zjawiskach w architekturze i wzornictwie PRL-u. Przyglądamy się ówczesnym warunkom powstawania architektury oraz paradoksom związanym z socjalistycznym „wytwarzaniem przestrzeni”. Szukamy odpowiedzi na pytania, po co wybierano architektonicznego Mistera Warszawy, dlaczego organizowano konkurs na najpiękniejszą plombę i w jakich warunkach powstawały mozaiki i malowidła dodające czaru modernistycznym budynkom. Prezentujemy najnowsze badania nad architekturą powstałą po 1945 roku, często prowadzone równolegle ze społecznymi protestami w obronie wyburzanych obiektów.

Tematy wykładów

  • 20.04.2011 – Miasto Misterów. Peerelowskie konkursy na najlepszy budynek – Katarzyna Juchniewicz
  • 18.05.2011 – Najpiękniejsza plomba. Architektura uzupełniająca po 1945 roku – Adam Nadolny
  • 01.06.2011 – Mozaiki i dekoracje wnętrz w PRL-u – Klara Czerniewska
  • 22.06.2011 – Mariensztat, czyli odbudowa Warszawy w pigułce – Aleksandra Stępień


Materiały prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

www.artmuseum.pl