Nowy dom polski

Dom jednorodzinny, proj. Robert Konieczny, fot. Juliusz Sokołowski
Dom jednorodzinny, proj. Robert Konieczny, fot. Juliusz Sokołowski

Centrum Architektury zaprasza do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na wystawę wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych Na przykład. Nowy dom polski. Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą. Po pokazach w Warszawie i Wrocławiu prezentacja ruszy w świat.

Na wystawie zobaczymy:

  • syntetyczne makiety – pokazujące bryłę i ideę domu
  • specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów” Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury, prezentujące autorskie spojrzenie na polską architekturę
  • program towarzyszący – wykłady, dyskusja, półmaraton domów
  • starannie opracowany katalog ze szczegółowymi prezentacjami domów, dodatkowymi zdjęciami i rysunkami oraz tekstami krytyka architektury Pawła Krausa i socjolożki Joanny Kusiak.

Wybrane dziewięć domów zaprojektowali: Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS, medusa group.

Koncepcja kuratorska

Dziewięć domów – przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością kontekstu. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem.

Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości – od XIX-wiecznego dworku po peerelowskie domy-kostki – a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach – przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa.

Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy?

Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy – mądre wśród pięknych – to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład.

Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska

Informacje o wystawie

Kuratorki: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska

Projekt makiet i aranżacji wystawy: Marcin Kwietowicz

wraz z zespołem wolontariuszy: Kamila Borucka, Julia Maria Cieślak, Hanna Daniłów, Julia Demkowicz-Dobrzańska, Łukasz Gadomski, Eligia Gałązka, Ula Kuczyńska, Paulina Mazoń, Wiktoria Pionka, Tomasz Świetlik, Alicja Tomaszewicz

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski

Projekt graficzny wystawy i katalogu: Edgar Bąk

Wykonanie makiet: Kuba Morkowski, Adam Perka

Współpraca organizacyjna: Iga Kołodziej

Organizator: Centrum Architektury

Partnerzy

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – współorganizator wystawy w Warszawie

Muzeum Architektury – współorganizator wystawy we Wrocławiu

Walenta Chełchowski Radcowie Prawni – opieka prawna

Lukullus – poczęstunek

Labra, Viabizzuno, Swann Architectural Lighting – oświetlenie

Arctic Paper – partner produkcji katalogu

Szustow. Kultura i Komunikacja – komunikacja

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Materiały prasowe Centrum Architektury.

www.centrumarchitektury.org