Park Rzeźby na Bródnie

Paweł Althamer, „Raj”, 2009, fot. Jan Smaga
Paweł Althamer, „Raj”, 2009, fot. Jan Smaga

„Park Rzeźby na Bródnie”, zainaugurowany w czerwcu 2009 roku, pomyślany został jako projekt długofalowy, angażujący artystów, mieszkańców dzielnicy, urzędników samorządu i instytucję sztuki czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Bardzo szybko stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych w tej części Europy przestrzeni dla sztuki publicznej.

W ubiegłorocznej edycji zrealizowane zostały prace czworga artystów: Pawła Althamera („Raj”, 2009), Olafura Eliassona („Negative Glacier Kaleidoscope”, 2007), Moniki Sosnowskiej („Krata”, 2009) oraz Rirkrita Tiravaniji („untitled (tilted teahouse with coffeemachine)”, 2005).

W tym roku „Park Rzeźby na Bródnie” wzbogaci się o rozbudowany „Raj” Pawła Althamera – ogród został uzupełniony o nowe gatunki roślin, jak i specjalnie wykonaną z brązu rzeźbę-fontannę (przygotowaną razem z terapeutyczną Grupą Nowolipie, gromadzącą osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane), która została umieszczona w jednym z parkowych stawów. Zrealizowane zostały nowe prace: instalacja dźwiękowa Susan Philipsz (szkocka artystka nominowana w tym roku do nagrody Turnera) oraz interwencje malarskie warszawskiej artystki młodego pokolenia Katarzyny Przezwańskiej. Paweł Althamer przekaże również lokalnej parafii fotografię z mieszkańcami Bródna wykonaną w „Raju” w 2009 roku.

Materiały prasowe MSN w Warszawie

www.artmuseum.pl/

Katarzyna Przezwańska, „Bez tytułu”, 2010, fot. Bartosz Stawiarski
Katarzyna Przezwańska, „Bez tytułu”, 2010, fot. Bartosz Stawiarski