Plamka żółta

fot.: Wojciech Olech / CSW w Toruniu
fot.: Wojciech Olech / CSW w Toruniu

CSW „Znaki Czasu” w Toruniu zaprasza na indywidualną wystawą berlińskiego artysty Tilmana Wendlanda, zatytułowaną „Plamka żółta”. Artysta pracuje na pograniczu sztuki i architektury. Realizowane przez niego obiekty i instalacje zawsze poprzedzone są precyzyjnymi badaniami nad kontekstem projektu, a to, co je determinuje, to przestrzeń, w której powstają, wybrany materiał oraz proces żmudnej pracy na miejscu. Artysta zazwyczaj wprowadza w zastaną „ramę” bardzo proste surowce – papier, karton, płytę pilśniową – zawsze w białym kolorze.

„Plamka żółta” jest pierwszym projektem od otwarcia toruńskiej instytucji w 2008 roku, który został zrealizowany nie tylko po to, by zaistnieć w konkretnym miejscu (instalacja typu site-specific), ale też pierwszym, który zastaną przestrzeń – w jej architektonicznym i koncepcyjnym aspekcie – bierze za temat. 

Intencją Wendlanda było stworzenie relacji, opartej na akceptacji, a nie kontestacji, pomiędzy artystą, a zastanym miejscem. Wendland zastanawia się również, jak związać odbiorcę z przestrzenią.

Materiały prasowe CSW w Toruniu

www.csw.torun.pl 

fot.: Wojciech Olech / CSW w Toruniu
fot.: Wojciech Olech / CSW w Toruniu