Plastyka stolicy

Okładka książki Pawła Giergonia, „Mozaika warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989”
Okładka książki Pawła Giergonia, „Mozaika warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989”

Architekturę PRL-u w sposób istotny warunkowały polityka i gospodarka. Pomimo narzuconych przez władzę estetycznych rozwiązań, małych budżetów i utrudnionego dostępu do materiałów budowlanych, projektanci i artyści pozostawili po sobie dzieła – w kontekście specyfiki epoki – wybitne.

Socjalistyczną Warszawę zdobiły mozaiki, freski, płaskorzeźby, sgraffita, panneau, polichromie, gobeliny – dzieła powojennych artystów, takich jak Wojciech Fangor, Jolanta Owidzka, Krzysztof Henisz czy Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Choć mogą stanowić budujący przykład dla współczesnych decydentów, inwestorów i twórców, jak dekorować miasto, niszczeją lub znikają.

Na szczęście na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej wydawnictw popularyzujących dokonania powojennych polskich twórców. Kolejnym jest przewodnik tematyczny po stolicy autorstwa Pawła Giergonia Mozaika warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989.

Na spotkanie z autorem, które odbędzie się 12 czerwca 2014 r. o godz. 18.30 na dworcu kolejowym Warszawa Śródmieście zapraszają Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Stefana Starzyńskiego. Spotkanie poprowadzi Bogna Świątkowska.

Informacje o autorze

Paweł Giergoń – historyk sztuki, fotograf, twórca i redaktor serwisu sztuka.net, badacz i dokumentalista architektury, rzeźby i plastyki architektonicznej w Warszawie czasów PRL-u.

Informacje o publikacji

Paweł Giergoń, Mozaika warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989, Warszawa 2014
Projekt graficzny: Magdalena Piwowar
Wydawca: Muzeum Powstania Warszawskiego
Liczba stron: 416
Oprawa: miękka

Redakcja (na podstawie materiałów prasowych Muzeum Powstania Warszawskiego)