Pokusa miejsca

Joseph Rykwert "Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast", Kraków 2013
Joseph Rykwert "Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast", Kraków 2013

Autor uhonorowany we wrześniu Złotym Medalem Królewskim, czyli najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Royal Institute of British Architects, przedstawia czytelnikom błyskotliwą diagnozę współczesnego kształtu architektonicznego miast, w których zapomina się o potrzebach mieszkańców. „Różnica między chirurgiem i architektem jest taka, że chirurdzy grzebią swoje błędy, a architekci je stawiają” – mówił w jednym z wywiadów Rykwert. Słynący z ogromnej erudycji i wyrazistych opinii krytyk architektury zaprasza czytelników w podróż przez dzieje największych metropolii.

Rykwert, który urodził się w Warszawie, ale jako nastolatek wyjechał do Anglii, opowiada o tym, czym jest miasto, kto i jak je tworzy, w kontekście historycznym, architektonicznym, urbanistycznym i ekonomicznym. Jednocześnie jego książka nie jest hermetycznym wykładem naukowym, a wciągającą lekturą o miejscach, w których żyjemy.

W Pokusie miejsca autor zabiera czytelnika w historyczną wyprawę – od starogreckich polis, przez XIX-wieczne miasta industrialne, jak Londyn, aż do współczesnych multikulturowych metropolii, jak jego ukochany Nowy Jork. Zasady popularnych gier – planszowego Monopolu i komputerowego SimCity, służą Rykwertowi do wyjaśnienia reguł, które współcześnie rządzą sposobami kształtowania miast. Wygrywa bogatszy i sprytniejszy. Efektem tej rozgrywki są niefunkcjonalne i źle zaprojektowane przestrzenie. Rykwert przypomina, że ośrodki miejskie są żywymi organizmami, współtworzonymi przez mieszkańców, turystów czy osoby poszukujące jedynie możliwości zarobku. Plastyczna struktura przestrzeni miejskiej jest dla Rykwerta scenografią ich codziennej aktywności. Autor pokazuje też, jak nieprzewidywalne, tragiczne wydarzenia zmieniają przestrzeń miasta na zawsze, czego jednym z najlepszych przykładów jest Nowy Jork po ataku terrorystycznym i zniszczeniu wież WTC.

Joseph Rykwert jest historykiem sztuki i krytykiem architektury, emerytowanym profesorem architektury na Uniwersytecie Pensylwańskim. Urodził się w Warszawie w 1926 roku, a w 1939 roku wyjechał na stałe do Anglii. Wykładał i prowadził zajęcia na większości prestiżowych uczelni architektonicznych na całym świecie, a wśród jego uczniów są Daniel Libeskind i Alberto Pérez-Gómez. Jest autorem szeregu książek, przetłumaczonych na wiele języków. Od 1996 roku jest prezesem Międzynarodowego Komitetu Krytyków Architektury (CICA). Laureat m.in. nagrody Brunona Zeviego (Biennale Architektury w Wenecji, 2000) oraz odznaczenia The Gold Medal Bellas Artes (Hiszpania, 2009). 18 września 2013 roku został uhonorowany The Royal Gold Medal, który przyznaje Royal Institute of British Architects (RIBA) po akceptacji brytyjskiej królowej. The Royal Gold Medal RIBA, jedno z najbardziej prestiżowych odznaczeń architektonicznych na świecie, jest przyznawane od 1848 roku architektowi lub grupie architektów, których działalność ma istotny wpływ na tę dziedzinę w skali międzynarodowej.

Informacje o publikacji

Joseph Rykwert, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast, Kraków 2013
Tytuł oryginału: The Seduction of Place. The History and Future of the City
Wydawca: Międzynarodowe Centrum Kultury
Format: 170x220 mm
Oprawa: twarda
Objętość: 408 s.
ISBN: 978-83-63463-07-6

Wydarzenia towarzyszące

22.10.2013 (godz. 18.00)
Z Josephem Rykwertem rozmawia Jacek Purchla. Spotkanie w ramach festiwalu Warszawa w budowie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Pańska 3

25.10.2013 (godz. 18.00)
Z Josephem Rykwertem rozmawia Łukasz Galusek
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Rynek Główny 25

Materiały prasowe Międzynarodowego Centrum Kultury.

www.mck.krakow.pl