Polska dusza


29 października 2010 roku po raz 25 rozpocznie się największe w Azji i jedno z największych na świecie wydarzenie poświęcone designowi – Tokyo Designers Week.

Wieloaspektowy temat wystaw – „środowisko”, koresponduje z popularnym zagadnieniem ekologii, przy czym w tym roku organizatorzy położyli nacisk na ochronę wody i atmosfery. Stąd błękitne logo wydarzenia oraz hasło przewodnie – „Love Blue”.

Dzięki wsparciu japońskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska, organizatorzy Tokyo Designers Week ustanowili prestiżową nagrodę – Tokyo Design and Art Environmental Award oraz przygotowali wystawę – Environmental Design Exhibition, zwracające uwagę międzynarodowej publiczności na problematykę ochrony środowiska naturalnego. Stworzono specjalny program, którego celem jest nagradzanie produktów, które przyczyniać się będą do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, wierząc, że doprowadzi to do zredukowania jego emisji o 25% do roku 2020. Organizatorzy wychodzą z założenia, iż prawdziwa rewolucja może dokonać się tylko wówczas, gdy projektanci, urzędy i agencje rządowe, firmy oraz konsumenci zjednoczą się w celu ochrony środowiska. Warto zaznaczyć, że organizatorzy, doceniając polski design, zaprosili do jury konkursu o nagrodę Tokyo Design and Art Environmental Award projektantkę z Polski – Annę Siedlecką z Puff-Buff Design.

Należy podkreślić, że w tym roku po raz pierwszy w historii Tokyo Designers Week wezmą w nim udział polscy projektanci. W ramach wystawy „The Spirit of Poland” zaprezentują się polskie marki projektowe związane z wyposażeniem wnętrz. Organizatorzy wystawy pragną poprzez prezentację polskiego designu promować nowoczesność i ogromny potencjał naszego kraju. Wzmocnieniu oddziaływania wystawy służy powiązanie jej z wydarzeniami w ramach trwającej w tym samym czasie w Tokio misji gospodarczej (EU Gateway Programme), w której również będą brać udział uczestnicy „The Spirit of Poland” – AZE, Beton, Kafti Design, Puff-Buff Design, marki młode, a jednocześnie już rozpoznawalne w świecie designu.

Materiały prasowe Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie

www.tdwa.com

www.spiritofpoland.com