Proces(ja) światła

Fragment projektu Anny Zagorec i Macieja Kozłowskiego "Światło - medium przełamujące strukturalizm wertykalny"
Fragment projektu Anny Zagorec i Macieja Kozłowskiego "Światło - medium przełamujące strukturalizm wertykalny"

4 października 2012 r. w Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves w Porto odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród w konkursie International VELUX Award 2012. Uczestnicy z Polski zajęli zaszczytne 3. miejsce, pokonując blisko 1000 innych zespołów z całego świata.

Studenci z Krakowa, Anna Zagorec i Maciej Kozłowski przygotowali projekt zatytułowany Światło - medium przełamujące strukturalizm wertykalny. Opiekunem dydaktycznym polskiego zespołu była dr Jolanta Sroczyńska z Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, pod kierownictwem prof. dr hab. inż. arch. Andrzeja Kadłuczki. Anna jest tegoroczną dyplomantką Wydziału Architektury, zaś Maciej studiuje grafikę na III roku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także informatykę stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oboje są niezwykle ambitni i twórczy. Wygrana w konkursie dla polskich studentów to ogromny prestiżu i duże pespektywy na przyszłość, ale to również nagroda pieniężna w wysokości 2000 euro.

Zagorec i Kozłowski w swojej pracy skupili się na kreowaniu formy i iluzji przestrzeni poprzez użycie światła. Badali jak światło może budować atmosferę miejsca i kreować różne przestrzenie posługując się gradacją oświetlenia. Źródłem inspiracji były próby dokumentacji fotograficznej wielu przedmiotów oraz miejsc, które w interakcji ze światłem dawały zaskakujące efekty. Analizy i badania dotyczyły zwłaszcza światła odbitego, szczelinowego oraz transmisji światła przy pomocy luster. Kolejnym krokiem eksperymentalnych poszukiwań było już samo światło szczelinowe, efekty świetlne rzutowane na powierzchnie równoległe, prostopadłe i nachylone pod różnymi kątami względem szczeliny. Po znalezieniu najciekawszych efektów, studenci zaprojektowali specjalne moduły, które później dostosowali do potrzeb danego miejsca. „Jest to bardzo abstrakcyjny projekt, ale jest też wyjątkowo dogłębnie przemyślany. Wizualizacje przedstawione przez studentów bardzo dobrze oddają jego iluzoryczną i piękną naturę” - tak swoją decyzję o przyznaniu nagrody uzasadnili członkowie jury.

W tegorocznej 5. edycji konkursu International VELUX Award 2012 wystartowały aż 983 zespoły projektowe z 59 krajów z całego świata. Znamienite jury architektów w składzie: Álvaro Siza (Portugalia), Brigitte Shim (Kanada), Francis Kere (Burkina Faso/Niemcy), Peter Stutchbury (Australia) i Per Arnold Andersen (Grupa VELUX) przyznało tylko cztery główne nagrody. Pierwszą otrzymali studenci z Chin studiujący w Szwajcarii. Zespół studentów z Uniwersytetu Inje z Korei Południowej zdobył drugą nagrodę, zaś zespół z Polski otrzymał ex aequo trzecią nagrodę, dzieląc podium z zespołem z Chin. Oprócz czterech głównych nagród, jury przyznało także dziesięć wyróżnień dla zespołów z Chin, Belgii, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii i Danii. „Jako jury, byliśmy świadkami ważnej dyskusji odbywającej się na tym ogromnym międzynarodowym forum. Nadesłane prace badały ważne zagadnienia i zadawały odważne pytania, na które musimy szukać odpowiedzi nie tylko jako architekci, ale także jako zwykli ludzie, gdyż światło jest elementarną wartością w naszym życiu. Sposoby nowego myślenia i rozumienia światła zademonstrowane w setkach nadesłanych prac były czymś wyjątkowym i wniosły bardzo dużo do tej rywalizacji” powiedziała członkini jury, Brigitte Shim.

Konkurs International VELUX Award 2012 organizowany jest co dwa lata we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji Architektonicznej (EAAE). Całkowita pula nagród w 5. edycji konkursu wynosiła 30 tys. euro, a nagrody zostały przyznane zarówno autorom prac, jak i ich opiekunom naukowym. „Wyjątkowość International VELUX Award polega na tym, że ma on charakter koncepcyjny, a zadaniem uczestników nie jest zastosowanie w swoich projektach naszych okien. Otwarta formuła pozwala uczestnikom na wykazanie się nieskrępowaną inwencją twórczą. Zadaniem konkursu jest zwrócenie uwagi na znaczenie światła dziennego i wykorzystanie naturalnych źródeł energii, a także przekonanie uczestników do traktowania światła nie tylko jako elementu projektowania, a wręcz jako źródła tego procesu”, powiedziała Monika Kupska-Kupis, architekt z VELUX Polska.


Materiały prasowe VELUX Polska.

www.velux.pl

Maciej Kozłowski, Anna Zagorec
Maciej Kozłowski, Anna Zagorec