Przestrzeń wokół nas

Sztukarnia, miejsce dla miłośników sztuki we wszystkich jej przejawach, zaprasza na cykl wykładów przeznaczonych dla osób zainteresowanych współczesną architekturą i miastem. Spotkania będą poświęcone różnym typom przestrzeni, co pozwoli prześledzić ich przemiany aż do dnia dzisiejszego. Uczestnicy zajęć otrzymają solidne podstawy wiedzy z historii architektury XX wieku i staną się uważniejszymi obserwatorami otaczającej ich przestrzeni.
Zajęcia poprowadzi Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki, pasjonatka architektury i wzornictwa XX wieku. Stale współpracuje z Fundacją Architektury, bierze udział w międzynarodowych projektach badawczych oraz przygotowuje wystawy poświęcone architekturze (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galeria SPOT. w Poznaniu, IV Łódź Design Festival). Fascynuje ją to, jak architektura może wpływać na emocje i zachowania człowieka i jak próbowano to wykorzystać do budowania lepszego świata.
Zajęcia będą się odbywać w piątki w godzinach: 17.30 – 19.00. Na pierwsze spotkanie organizatorzy zapraszają 4.11.2011 r. Koszt kursu: 190 zł za 15 godz. zajęć (10 spotkań). Cena obejmuje materiały dydaktyczne. Pierwsze zajęcia – wstęp wolny (pierwszeństwo mają osoby, które zapisały się na cały cykl).
Miło nam poinformować, że Archizoom objął patronat medialny nad cyklem wykładów.
Program wykładów
4.11.2011
Architektura i zmysły. Jak przestrzeń może wpływać na nasze zachowania i emocje?
Ile zmysłów uczestniczy w odbiorze przestrzeni? Czy sposób jej postrzegania jest uwarunkowany kulturowo? W jakich budynkach czujemy się dobrze? W jaki sposób architektura wpływa na nasze emocje? Czy może determinować nasze zachowania (E. Hall, Ch. Norberg-Schulz, Yi-Fu Tuan)?
25.11.2011
Podróż dookoła sypialni i parę pokojów dalej. Przestrzenie mieszkalne w architekturze modernistycznej
Różne koncepcje przestrzeni mieszkalnej i ich dzisiejsze konsekwencje. Dom-schronienie czy maszyna do mieszkania (A. Loos vs. Le Corbusier)? Mieszkania najmniejsze; kuchnia frankfurcka; architektura luksusowa lat 30. XX wieku.
2.12.2011
Niebotyki i chmurodrapy. Skąd wzięły się wieżowce?
Jak spełniano marzenie o sięganiu nieba? Szkoła chicagowska, nowe konstrukcje. Pierwsze wieżowce w Polsce. Czy nadal marzymy o pięciu się w górę (Abu Dhabi i „drapacze ziemi”)?
16.12.2011
Przestrzenie władzy
Dlaczego niektóre budynki budzą w nas respekt lub strach? Panoptykon. Budynki rządowe. Budowanie wizerunku władzy poprzez architekturę (III Rzesza, ZSRR, Stany Zjednoczone, II RP, współcześnie).
30.12.2011
Przestrzenie sacrum
Jak przestrzeń reżyseruje nasze emocje i buduje sferę świętości? Różne oblicza współczesnej architektury sakralnej (Le Corbusier, T. Ando, M. Botta, P. Zumthor, I. Makovecz i in.). Rola światła w architekturze sakralnej.
13.01.2012
Od paryskich pasaży do Złotych Tarasów. Świątynie handlu
Co ma wspólnego hala targowa z świątynią? Przeobrażenia przestrzeni handlowych na przestrzeni stulecia (pasaże, domy towarowe, współczesne centra handlowe).
20.01.2012
Przestrzenie komunikacyjne
Architektura i prędkość. O jakich miastach marzyli futuryści? Lotniska i dworce. Koncepcja „nie-miejsc” (M. Augé).
27.01.2012
Kaczki i dekorowane budy. Architektura w służbie reklamy
O czym mówią nam budynki? Postmodernizm. Koncepcja „architektury mówiącej” – źródła i zastosowanie w dobie wszechobecnej reklamy [R. Venturi i D. Scott Brown).
3.02.2012
Miasta przyszłości
Miejskie utopie; marzenia o idealnym mieście; Warszawa funkcjonalna; miasta liniowe; Archigram i miasto-wtyczka dla człowieka ponowoczesnego.
10.02.2012
Architektura przyszłości
Jak będziemy mieszkać w przyszłości? Architektura, która sama rośnie. Projektowanie parametryczne. Ekologia w architekturze współczesnej.
Materiały prasowe Sztukarni.
Centrum Artystyczne Sztukarnia
Cykl wykładów „Przestrzeń wokół nas. O architekturze i mieście w XX wieku”
ul. Lewicka 10/7,
Stary Mokotów,
Warszawa
Zobacz także:
Komentarze
Dodaj komentarz