Recykling budynków

Fragment okładki kwartalnika „Autoportret”, 3 2013
Fragment okładki kwartalnika „Autoportret”, 3 2013

W ostatnich latach, w wyniku pęknięcia bańki rynku nieruchomości i kryzysu finansowego, nawet w najbardziej dynamicznie rozwijających się pod względem gospodarczym miastach pojawiła się znaczna nadwyżka powierzchni do zagospodarowania. „Niewynajmowalne” biurowe wysokościowce w Amsterdamie czy Rotterdamie, puste budynki mieszkalne Lipska, porzucone kina Rzymu, opuszczone hiszpańskie hotele dołączają do listy pustych nieruchomości w Europie, nie wspominając o niezliczonych wstrzymanych budowach znajdujących się na południu Starego Kontynentu.

Niewykorzystane przez długi czas nieruchomości wiele mówią nie tylko o kolejnych recesjach gospodarczych, ale również o sztywnych koncepcjach zarządzania okresów prosperity, niezdolnych do nadążania za zmianami okoliczności gospodarczych i społecznych. Trwający kryzys stawia nowe zadania przed projektantami miejskiej przestrzeni i może stać się szansą służącą wypracowaniu metod i narzędzi radzenia sobie z pustostanami i opuszczonymi terenami.

Małopolski Instytut Kultury zaprasza na spotkanie promujące najnowszy numer kwartalnika Autoportret zatytułowany Zrównoważony rozwój?. Spotkanie będzie koncentrować się wokół tekstu Leventego Polyáka Przetworzone miasto. Problemy i potencjał pustostanów, dotyczącego mapowania i strategii wykorzystywania miejskich nieużytków.

Gośćmi Autoportretu będą Arek Gruszczyński z Fundacji Bęc Zmiana, który opowie o społecznym mapowaniu warszawskich pustostanów, oraz Paweł Jaworski z Fundacji Napraw Sobie Miasto, która zrealizowała projekt Vacant Central Europe///Puste Katowice.

Spotkanie poprowadzi Marta Karpińska.

Autoportret jest dostępny w sprzedaży internetowej, salonach empiku, wybranych księgarniach oraz w siedzibie MIK. Numer, podobnie jak trzy poprzednie, będzie także udostępniony bezpłatnie w wersji elektronicznej na czytniki – do pobrania w formacie EPUB lub MOBI.

Numer wsparł finansowo International Visegrad Fund.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Materiały promocyjne Małopolskiego Instytutu Kultury.

autoportret.pl