Słoweńska dekada

Budynek mieszkalny, Izola, Słowenia, autorzy: Ofis, 2005
Budynek mieszkalny, Izola, Słowenia, autorzy: Ofis, 2005

Architektura ma dwie twarze. Z jednej strony jest zjawiskiem globalnym, kształtowanym przez mody i style o zasięgu ponadregionalnym; z drugiej, posiada charakter lokalny, będąc indywidualną odpowiedzią na specyficzną dla danego obszaru sytuację społeczną, kulturową i ekonomiczną, w jakiej tworzą architekci. Właśnie ta różnorodność tworzy bogactwo architektury, jej koloryt i atmosferę, czyli to, co najbardziej interesujące i o czym warto opowiadać w formie wystawy. 

Architektura Słowenii jest kształtowana przez warunki, w których powstaje – przez specyfikę inwestorów, historyczne dziedzictwo, położenie geograficzne i wiele innych czynników. Wystawa Współczesna architektura Słowenii prezentowana we wrocławskim Muzeum Architektury, przedstawia aktualną sytuację tamtejszego architektonicznego rzemiosła. Autorzy wystawy – Andrej Hrausky i Maya Ivanič – pokazują obiekty zrealizowane w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie jako osobne zjawisko, ale jako wynik wielowiekowego rozwoju kraju. W każdym prezentowanym projekcie można odnaleźć wyraźne odniesienia do kontekstu, w którym usytuowany jest dany budynek, dbałość o zachowanie jego charakteru, zręczność w posługiwaniu się materiałami oraz precyzję opracowania detali – wartości uznawane za najważniejsze w architekturze Słowenii. Nie są one współczesnym wynalazkiem – wynikają z kultury środkowoeuropejskiej i tradycji słoweńskiej szkoły architektonicznej, której prekursorem był Jože Plečnik – bez wątpienia najważniejszy słoweński architekt.

W ostatnich dziesięcioleciach Słowenia przeszła radykalne zmiany. Stała się niezależnym państwem, wstąpiła do UE, weszła do strefy euro. Stara się dogonić resztę Europy, także w dziedzinie architektury. Działania Słowenii w tej materii nie pozostają bez echa: w 2001 roku pracownia Ofis otrzymała doroczną nagrodę dla młodych architektów, przyznawaną przez brytyjski magazyn Building Design – Young Architect of the Year, a w 2006 roku European Grand Prix for Innovation. Biuro Sadar + Vuga zostało uhonorowane w 2001 roku nagrodą niemieckiego magazynu Bauwelt, a Bevk Perović arhitekti zostali laureatami nagrody Kunstpreis Berlin 2006 dla młodych architektów i specjalnego wyróżnienia dla młodych architektów w konkursie Mies van der Rohe Award 2007 w Barcelonie. To międzynarodowe uznanie odzwierciedla witalność i kreatywność współczesnej architektury Słowenii. Na wystawie prezentowanych jest 36 obiektów reprezentujących wszelkie dziedziny twórczości – od budynków mieszkalnych i biurowych, przez handlowe po inwestycje publiczne.


Wernisażowy towarzyszyć będzie wykład Andreja Hrausky’ego Źródła współczesnej architektury Słowenii oraz spotkanie z Tomažem i Leną Krušec z pracowni Arhitektura Krušec.

Materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławiu.

www.ma.wroc.pl