Uśmiech Warszawy

Uśmiech Warszawy to projekt zainicjowany przez Małgorzatę Kuciewicz, Sebastiana Bałuta i Simone De Iacobis. Symboliczna nazwa projektu odnosi się do układu ulic: Mokotowska, Bracka, Zgoda, reliktu traktu Mokotów – Ujazdów – Grzybów z początku XVIII w. – jednej z najciekawszych struktur urbanistycznych Warszawy, która uległa zatarciu poprzez chaotyczne planowanie przestrzeni miejskiej.
Autorzy wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ poprzez liczne działania artystyczno-edukacyjne ożywiające ten fragment Warszawy chcieliby wyeksponować szlak biegnący od Pól Mokotowskich do pl. Grzybowskiego, by w dalszej perspektywie przekształcić go w ciąg spacerowy skupiający kulturalną i komercyjną aktywność Śródmieścia. Trakt stanowi układ ulic, który po przekręceniu mapy, raz dostrzeżony, staje się oczywisty i utrwala w pamięci na zawsze jako Uśmiech Warszawy. Uważamy, że osiągnięcie naszego celu, czyli budowanie świadomości urbanistycznej, możliwe jest przy pomocy niearchitektonicznych środków takich jak branding, plotka, czy rewitalizacja poprzez działania artystyczne i społeczne.
W ramach projektu przewidziano cykl wydarzeń, skierowanych przede wszystkim do dzieci i młodzieży, lecz także do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Warszawy, dla których zaplanowano wystawę oraz finałowy happening. Rozpoczęto również współpracę z instytucjami znajdującymi się na szlaku Uśmiechu Warszawy.
Koordynator projektu: Magda Leszko
Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
Archizoom.pl objął patronatem medialnym wydarzenie.
Materiały prasowe Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ.

Zobacz także:
Komentarze
Dodaj komentarz