Uśmiech Warszawy

„Uśmiech Warszawy” czyli szlak biegnący od Pól Mokotowskich do placu Grzybowskiego
„Uśmiech Warszawy” czyli szlak biegnący od Pól Mokotowskich do placu Grzybowskiego

Uśmiech Warszawy to projekt zainicjowany przez Małgorzatę Kuciewicz, Sebastiana Bałuta i Simone De Iacobis. Symboliczna nazwa projektu odnosi się do układu ulic: Mokotowska, Bracka, Zgoda, reliktu traktu Mokotów – Ujazdów – Grzybów z początku XVIII w. – jednej z najciekawszych struktur urbanistycznych Warszawy, która uległa zatarciu poprzez chaotyczne planowanie przestrzeni miejskiej.

Autorzy wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ poprzez liczne działania artystyczno-edukacyjne ożywiające ten fragment Warszawy chcieliby wyeksponować szlak biegnący od Pól Mokotowskich do pl. Grzybowskiego, by w dalszej perspektywie przekształcić go w ciąg spacerowy skupiający kulturalną i komercyjną aktywność Śródmieścia. Trakt stanowi układ ulic, który po przekręceniu mapy, raz dostrzeżony, staje się oczywisty i utrwala w pamięci na zawsze jako Uśmiech Warszawy. Uważamy, że osiągnięcie naszego celu, czyli budowanie świadomości urbanistycznej, możliwe jest przy pomocy niearchitektonicznych środków takich jak branding, plotka, czy rewitalizacja poprzez działania artystyczne i społeczne.

W ramach projektu przewidziano cykl wydarzeń, skierowanych przede wszystkim do dzieci i młodzieży, lecz także do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Warszawy, dla których zaplanowano wystawę oraz finałowy happening. Rozpoczęto również współpracę z instytucjami znajdującymi się na szlaku Uśmiechu Warszawy.


Koordynator projektu: Magda Leszko

Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Archizoom.pl objął patronatem medialnym wydarzenie.

Materiały prasowe Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ.

www.usmiech.insitu.pl

„Uśmiech Warszawy”, zadaniem lampionów ma być wyeksponowanie traktu biegnącego od Pól Mokotowskich do placu Grzybowskiego
„Uśmiech Warszawy”, zadaniem lampionów ma być wyeksponowanie traktu biegnącego od Pól Mokotowskich do placu Grzybowskiego