Versy Le Corbusiera

Le Corbusier, "W stronę architektury", Warszawa 2012, fot. Piotr Ostrowski
Le Corbusier, "W stronę architektury", Warszawa 2012, fot. Piotr Ostrowski

W stronę architektury jest jedyną książką o architekturze, która zostanie uznana za wielkie dzieło literatury XX wieku.”

Reyner Banham


Vers une architecture Le Corbusiera to jedna z najważniejszych książek z teorii architektury, biblia modernistów, będąca podstawą do rozumienia zjawisk architektonicznych i urbanistycznych XX w.

Wydana po raz pierwszy w 1923 r., wzbudziła ogromne kontrowersje i zaraziła ideami Le Corbusiera architektów w całej Europie, także w Polsce. Autor wzywał ich do zerwania z dekoracją i powrotu do esencji architektury: prostych form geometrycznych, matematycznego porządku, inżynierskiej logiki, którą według niego można znaleźć zarówno w greckich świątyniach, jak i w nowoczesnych samochodach, samolotach i telefonach. To z tej książki pochodzi powtarzane do dziś zdanie: „dom powinien być maszyną do mieszkania”.

Vers une architecture to więcej niż manifest architektoniczny – książka uważana jest za pełnoprawne dzieło literackie, napisane bardzo nowoczesnym, polemicznym stylem. Wyzwanie przełożenia go na polszczyznę podjął Tomasz Swoboda – ceniony tłumacz francuskiej eseistyki, nagrodzony m.in. przez Literaturę na Świecie, stypendysta Centre National du Livre.

Pierwsze polskie wydanie, przygotowane we współpracy z paryską Fundacją Le Corbusiera, odwzorowuje układ graficzny pierwszego wydania Vers une architecture z 1923 r. wraz ze wszystkimi ilustracjami. Wzbogacone jest również o wstępy przygotowane przez autora do kolejnych wydań w latach 20. oraz o obszerne wprowadzenie pióra profesor Marty Leśniakowskiej.

Po blisko 90. latach książka nadal jest inspirująca i zmusza do zadania ważnych, aktualnych pytań: o prawdę, piękno i użyteczność w architekturze. Pomaga też pomóc zrozumieć jej autora, który jak nikt inny wpłynął na kształt naszego otoczenia – od znów modnych modernistycznych mebli po blokowiska.

Książka W stronę architektury Le Corbusiera to pierwsza publikacja w planowanej przez Fundację Centrum Architektury serii Fundamenty, w ramach której będą się ukazywać nigdy dotychczas nie tłumaczone na język polski kanoniczne teksty z zakresu teorii kultury i architektury oraz nowe, znaczące pozycje z tych dziedzin.


Informacje o publikacji

Le Corbusier, W stronę architektury, Warszawa 2012

Koncepcja i prowadzenie serii: Aleksandra Stępnikowska, Grzegorz Piątek
Koncepcja graficzna serii: Kuba Sowiński (Biuro Szeryfy)
Opracowanie graficzne i skład: Wojciech Kubiena (Biuro Szeryfy)
Tłumaczenie: Tomasz Swoboda
Liczba stron: 320
Format: 160 × 245 mm
Okładka: miękka
Nakład: 2000 egzemplarzy
Wydawca: Fundacja Centrum Architektury
ISBN 978-83-934574-9-6


Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Francuskiego, The Swiss Art Council Pro Helvetia, Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Honorowym patronem serii Fundamenty jest Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Materiały prasowe Fundacji Centrum Architektury.

www.centrumarchitektury.org