VII życie w architekturze

Logo konkursu Życie w architekturze
Logo konkursu Życie w architekturze

Znamy finalistów VII edycji konkursu Życie w architekturze, którzy walczyć będą o uznanie internautów w plebiscycie na Ulubieńca Polski i pretendować do nagród głównych. Internetowe głosowanie na stronie www.zyciewarchitekturze.pl rusza 29 października i potrwa do 19 listopada.

W VII edycji Życia w architekturze rywalizują realizacje ukończone w latach 2000-2012. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce przyzna Prezydent Bronisław Komorowski. Jury przyzna nagrody w czterech kategoriach: użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna.

Do tegorocznej edycji zakwalifikowano rekordową liczbę 1064 prac z całej Polski. Jury pod przewodnictwem profesora Dariusza Kozłowskiego, po zapoznaniu się z wszystkimi projektami, wybrało 120 obiektów finałowych, w tym: 65 realizacji w kategorii budynki użyteczności publicznej, 20 w kategorii budynki wielorodzinne, 22 w kategorii budynki jednorodzinne i 13 w kategorii przestrzenie publiczne.

„Po obejrzeniu ponad tysiąca projektów z całego kraju mogę stwierdzić, że coraz więcej dobrej architektury powstaje w mniejszych miastach, poza głównymi ośrodkami” – mówi przewodniczący jury prof. Dariusz Kozłowski. „Wybór był bardzo trudny, lecz dzięki temu, że każdy z członków składu sędziowskiego ceni sobie nieco inny styl projektowania i trochę inaczej definiuje architekturę początku XXI wieku, myślę, że udało nam się stworzyć naprawdę szerokie spektrum polskich realizacji ostatnich lat” – dodaje prof. Kozłowski.

Najwięcej, bo 45 realizacji, reprezentować będzie województwo mazowieckie, w tym tak popularne obiekty, jak Centrum Nauki Kopernik, dom handlowy Wolf Bracka, siedziba Agory, Centrum Chopinowskie czy przystanek osobowy Warszawa Stadion. Na drugim miejscu uplasowała się Małopolska z 16 projektami, są to m.in. stadion Cracovii, Muzeum Lotnictwa Polskiego i MOCAK, a tuż za nią województwo śląskie, z którego wybrano 15 obiektów, w tym: Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką oraz Sąd Okręgowy z Katowic czy Bolko Loft z Bytomia. Nominacje zdobyło ponadto 12 realizacji z terenu województwa dolnośląskiego, m.in. Stadion Miejski i dom handlowy Renoma z Wrocławia oraz plac przed dworcem Wrocław Główny, 8 budynków z województwa lubelskiego, w tym nowo otwarty terminal lotniczy w Lublinie, i po 6 z województwa wielkopolskiego i opolskiego, m.in. Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i budynek administracyjno-recepcyjny Muzeum Wsi Opolskiej. Spośród inwestycji powstałych w województwie pomorskim jury doceniło 3 obiekty, w tym Stadion PGE Arena w Gdańsku, a w województwie łódzkim – 2. Po 1 obiekcie nominowano z terenu województwa kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego.

Już 29 października lista finalistów zostanie opublikowana na stronie www.zyciewarchitekturze.pl. Tego dnia rozpocznie się też internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski. Aby wziąć udział w głosowaniu, wystarczy wejść na stronę konkursu i kliknąć w miniaturę wybranego obiektu. Ulubione budynki będzie można odnaleźć według konkursowych kategorii, po nazwach pracowni architektonicznych, które je zaprojektowały oraz po województwach, na terenie których się znajdują. Z jednego adresu IP będzie można oddać tylko jeden głos.

Redakcja miesięcznika Architektura-murator zaprasza też internautów do zamieszczania krótkich uzasadnień dokonanego wyboru. Autorzy najciekawszych komentarzy otrzymają albumy o architekturze i sztuce, a troje z nich zaproszenia na uroczystą galę rozdania nagród z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Niezależnie od internetowego głosowania na Ulubieńca Polski, już wkrótce spośród 120 projektów jury wybierze 12, które nominowane będą do nagród głównych. Autorzy tych wyróżnionych obiektów zaprezentują je podczas otwartej dla publiczności prezentacji, która odbędzie się 13 listopada w warszawskiej galerii Zachęta.

Ostatecznych zwycięzców, w tym laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce, poznamy podczas finałowej gali 5 grudnia 2012 roku.

Po zakończeniu konkursu redakcja miesięcznika Architektura-murator zamieści wszystkie nadesłane projekty na specjalnej stronie internetowej, co pozwoli stworzyć pierwszą w naszym kraju przekrojową prezentację polskiej architektury początku XXI wieku.


Materiały prasowe Architektury-murator.