Architektura jako medium

© Daici Ano
© Daici Ano


Rzadko się zdarza, aby kontekst tak silnie oddziaływał na architekturę.


Nazwanie budynku apartamentowego autorstwa Hiroshiego Nakamury Dancing trees, Singing birds (Tańczące drzewa, śpiewające ptaki) nie było pustym zabiegiem marketingowym. Pomimo że obiekt wznosi się w centrum Tokio, otacza go przyroda niczym z dziewiczego lasu.

Architekt wyperswadował inwestorowi wycinkę wyrosłych na działce drzew. W efekcie powstało tylko sześć apartamentów, ale za to ich użytkownikom zapewniono bliski kontakt z naturą.

Ze względu na układ korzeni drzew zmieniono pierwotne plany dotyczące miejsca posadowienia budynku. Również z tego powodu w sposób nietypowy poprowadzono fundamenty – wiją się jak wąż.

Dzięki specjalistycznym analizom w projekcie uwzględniono wzrost drzew w przyszłości oraz ich ruchy podczas silnych wiatrów. W związku z tym, że formę budynku uzależniono od zastanych na działce nasadzeń, architektura zyskała nietypowe kształty, zaczęła przenikać się z naturą. Aby pogłębić ten proces i zintegrować życie wewnątrz apartamentów z tym na zewnątrz, architekt umieścił wybrane meble – m.in. półki na książki, biurka, wanny – w pobliżu okien, czyniąc z nich nietypowe medium.


Paweł Kraus (na podstawie materiałów przesłanych przez Hiroshiego Nakamurę)

www.nakam.info