Art d'eco

fot. Boris Zeisser / 24H>architecture
fot. Boris Zeisser / 24H>architecture

 

„Natura” to słowo-klucz do odczytania projektów powstających w holenderskiej pracowni 24H>architecture. Tak twierdzą jej założyciele – Boris Zeisser i Maartje Lammers. Stąd specyficzne zadania, których się podejmują, oraz nietypowy sposób ich rozwiązywania.

 

Ekskluzywny ośrodek wypoczynkowy Soneva Kiri, położony na wyspie Koh Kood w Zatoce Tajlandzkiej, jest jednym z kilku należących do firmy Six Senses Resorts & Spas – zarządzającej cudzymi oraz własnymi markami ośrodków wypoczynkowych. Motto firmy – slow life – odzwierciedla specyfikę proponowanych usług, wpisujących się w trend tzw. zrównoważonej turystyki i odpowiedzialnego wypoczynku.

Architekci z pracowni 24H>architecture zaprojektowali dla Soneva Kiri kilka obiektów, odpowiadających założeniom Six Senses. Najokazalszy z nich, wzniesiony w 2009 roku, to Centrum rozrywki i edukacji dla dzieci. Budynek o powierzchni 165 metrów kwadratowych strukturą nawiązuje do popularnych domków na drzewach – kryjówek, w których dzieci z przyjemnością spędzają wolny czas.

Zgodnie z zasadami zrównoważonej turystyki i zrównoważonego rozwoju do budowy Centrum zastosowano lokalne materiały i rozwiązania konstrukcyjne. Bambusowa struktura, wzbogacona we wnętrzach elementami wykonanymi z eukaliptusa kamaldulskiego i rattanu, wpisuje się w krajobraz lasów deszczowych. Jej organiczny kształt, przypominający monstrualną płaszczkę, rozpiętą nad kamienistym zboczem, upodabnia budynek do rzeźby.

Architekci uwzględnili także lokalne uwarunkowania środowiskowe – wilgotny, tropikalny klimat. Bambusowe zadaszenie, wznoszące się na wysokości 8 metrów, otwiera wspaniały widok na morze, ale również pełni rolę wielkiego parasola, chroniącego przed słońcem i ulewnymi deszczami. Zwieńczenie dachu zostało wykonane z materiału przepuszczającego powietrze, co - wraz z otwartym planem pomieszczeń i połączeniem ich w pionie - zapewniło jego naturalną cyrkulację między poszczególnymi poziomami.

Centrum ma za zadanie bawić i uczyć, zapewnić dzieciom zróżnicowane rozrywki, dzięki którym m.in. zostanie wzmocniona ich świadomość ekologiczna. W budynku znajdują się: pomieszczenie pełniące funkcje sali kinowej, sali wykładowej i sali zabaw, biblioteka ze zbiorami na temat globalnej kultury i lokalnych tradycji, świetlica sztuki oraz kąciki muzyczny i mody.

Paweł Kraus (na podstawie materiałów przesłanych przez 24H>architecture)

www.24h.eu