Leśne spa

Pawilon wejściowy, fot.: Roland Bernath
Pawilon wejściowy, fot.: Roland Bernath


Pomimo sąsiedztwa term w Vals, zaprojektowanych przez Zumthora, obiekt w Bad Ragaz prezentuje zupełnie inny wachlarz pomysłów na dobre samopoczucie w architekturze.


Termy Tamina należą do zabudowań kurortu położonego na rozległym obszarze parkowym w pobliżu miejscowości Bad Ragaz w Alpach szwajcarskich. Początki kurortu sięgają okresu belle époque. Podobne ośrodki powstały wtedy w Interlaken, St. Moritz i Gstaad.

Ukształtowanie brył budynku mieszczącego baseny termalne, spa, sklepy i restaurację podkreśla walory otaczającej go przestrzeni. Lokalizacja zewnętrznych basenów oraz miejsc do zażywania kąpieli słonecznych pozwala na niezakłóconą obserwację porośniętych lasami zboczy górskich. Dzięki nowym nasadzeniom skutecznie zamaskowano budynki otaczające termy.

Na poziomie estetycznym i kulturowym architektura budynku term ma przywodzić skojarzenia ze Szwajcarią oraz tradycją budowy wielkich hoteli na wybrzeżu bałtyckim, np. w Heiligendamm (1793). Stąd m.in. monumentalny charakter wnętrz oraz malowane na biało drewno na elewacjach i we wnętrzach. Owalne okna kadrujące alpejskie widoki przypominają przeskalowane ramy obrazów i nawiązują do kształtu obramień (szczególnie popularnego w epoce wiktoriańskiej) przedstawień krajobrazowych.

Konstrukcja budynku przypomina las. Składa się na nią 115 filarów wykonanych z drewna jodłowego. Do jej wzniesienia użyto 2200 jodeł (tę ilość drewna odtwarza się w Szwajcarii w ciągu dwóch i pół godziny). Sposób kształtowania wewnętrznych i zewnętrznych przestrzeni term można porównać do wycinki drzew w celu stworzenia leśnych polan. Układ i wielkość „polan” oraz wysokość „drzew” kształtują podniosły nastrój w kąpielowych wnętrzach.


Paweł Kraus (na podstawie materiałów udostępnionych przez biuro Smolenicky & Partner Architecture)

www.smolenicky-architektur.com