Tarasy Norwegii

fot. Ivan Brodey
fot. Ivan Brodey

 

Tromsø – stolica regionu Troms, położone jest za kołem podbiegunowym północnym, na wyspach Tromsøya i Kvaløya oraz na stałym lądzie. To największe na północy Norwegii miasto liczy niespełna 65 tysięcy mieszkańców. Charakterystyczne dla regionu uwarunkowania geograficzne stanowiły punkt wyjścia podczas projektowania zespołu budynków mieszkalnych Brinken Terrace.

 

Lokalizacja zabudowy w najwyższym punkcie wyspy Tromsøya zapewniła optymalną ekspozycję na słońce oraz widok na otaczający krajobraz. Mieszkańcy Brinken Terrace mają bezpośredni dostęp do okolicznych zielonych terenów rekreacyjnych i spacerowych. O zieleń zadbano również w najbliższym sąsiedztwie budynków. Istniejący drzewo- i krzewostan wzbogacono m.in. o brzozy oraz krzewy róż i borówek. Architekci z pracowni 70ºN arkitektur uwzględnili w projekcie także kilka placów zabaw, dwa boiska do gry w piłkę nożną – małe oraz duże (ze sztuczną murawą), miejsca do zażywania kąpieli słonecznych oraz do grillowania. 

Wzniesione w 2009 roku Brinken Terrace to jedno z tych przedsięwzięć architektonicznych, w których na etapie projektowania partycypowali przyszli mieszkańcy. Konsultacje dotyczyły dyspozycji przestrzeni i funkcji w poszczególnych mieszkaniach (48 lokali o powierzchni od 36 do 196 metrów kwadratowych i stałej wysokości 2,7 metrów). Efekty współprojektowania widoczne są m.in. na elewacjach – w ekspresyjnym rysunku wynikającym z rozmieszczenia otworów okiennych. Bryły dodatkowo ożywia modelunek dachów, które zostały zamienione w kaskadę tarasów widokowych. Warto zaznaczyć, że każde mieszkanie ma niezależny taras lub balkon i wszystkie otwierają się na surowy, ale fascynujący norweski krajobraz – góry na wyspie Kvaløya na zachodzie, góry Malangen na południu oraz monumentalną górę Tromsdalstinden na wschodzie. 

Paweł Kraus (na podstawie materiałów przesłanych przez 70ºN arkitektur)

www.70n.no