Fragmenty opisu autorskiego

Założenia projektowe
Podstawowym założeniem projektu było zlokalizowanie w Sopocie obiektu stanowiącego przeciwwagę dla nowo powstającej, pseudohistoryzującej zabudowy, która bezpowrotnie niszczy charakter miasta. Szczególnym przykładem takiej zabudowy jest niedawno powstałe Centrum Haffnera, które miało nawiazywać do dawnej zabudowy Sopotu, a nie potrafiono nawet zachować odpowiedniej skali obiektu, nie wspominając już o przestarzałym detalu. Stąd wybór lokalizacji przy ulicy 1 Maja, która jest bezpośrednim przedłużeniem ulicy Bohaterów Monte Cassino i prowadzi do Opery Leśnej.

Funkcja
Kolejnym etapem było zdefiniowanie funkcji. Sopot, który kiedyś kojarzony był z wieloma działaniami artystycznymi, powoli zamienia się w polskie Las Vegas epatujące plastikiem i kiczem. Powstają kolejne małe centra handlowe, hotele z salami konferencyjnymi, a obiekty niegdyś służące bardziej alternatywnej rozrywce są zamykane (kino Polonia). Falę tych działan przełamano w 2010 roku budową Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże przy ulicy Bohaterów Monte Cassino. Nowoczesna, stonowana architektura, świetnie wpasowana skalą, oszczędna w detalu stanowi jeden z nielicznych przykładów nowych działań w mieście, nienaznaczonych tandetą i kiczem. Idealnym w tym wypadku wydawało się uzupełnienie programu obektów teatralnych w Sopocie o kolejne miejsce różniące się jednak skalą. W projekcie zaplanowano dużą salę przeznaczoną dla 560 osób oraz salę eksperymentalną dla 110 osób, które współgrają z salą Sceny Kameralnej, mieszczącą 250 osób. Biorąc pod uwagę możliwość współgrania tych obiektów, wybór miejsca wydaje się być uzasadniony. Jako przykład można podać ulicę The Cut w Londynie, która jest kilkukrotnie mniejsza, a przy której zlokalizowane są dwa teatry: Young Vic i Old Vic. Spowodowały one znaczne podniesienie prestiżu miejsca oraz pobudziły życie towarzyskie - powstały nowe puby i restauracje. Lokalizacja dużego obiektu teatralnego przy ulicy 1 Maja ma na celu pobudzenie takich właśnie działań, poprzez skierowanie zarówno mieszkańców jak i odwiedzających Sopot w stronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i rozciagnięcie strefy funkcjonującej jako kulturalna i towarzyska aż do skrzyżowania ulicy 1 Maja i Stanisława Moniuszki.

Projekt dyplomowy „Teatr Dramatyczny w Sopocie” otrzymał nagrodę Dyplom Roku Politechniki Gdańskiej za rok 2010, nagrodę prezydenta miasta Sopotu oraz nominację SARP-u - oddziału Wybrzeże do Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego - Dyplom Roku 2011.

www.vimeo.com/19654715